Gruczołowe zapalenie warg

Spis treści

Gruczołowe zapalenie warg jest dolegliwością spotykaną przeważnie u dojrzałych mężczyzn. Uznaje się je za stan przedrakowy, ponieważ u dużego odsetka pacjentów rozwija się rak warg. Szybkie i prawidłowe rozpoznanie schorzenia zwiększa rokowania chorego.

 

Co to jest gruczołowe zapalenie warg?

Dawniej wyróżniano 3 główne postacie omawianego schorzenia:

  • prostą – surowicze zapalenie warg;
  • chorobę Baelza – powierzchowne ropne zapalenie warg;
  • chorobę Volkmanna – głębokie ropne zapalenie warg.

Obecnie uważa się, że są to 3 stadia jednej choroby, która może być powikłana nadkażeniami bakteryjnymi. Choroba częściej występuje u mężczyzn, zwykle w wieku dojrzałym (między 40. a 70. rokiem życia).

Gruczołowe zapalenie warg jest spowodowane przemieszczaniem gruczołów ślinowych do strefy przejściowej Kleina. Przyczyny tego zjawiska nie zostały do końca poznane, wyszczególniono jednak kilka czynników ryzyka, w tym ekspozycję na promieniowanie słoneczne czy nadmierne palenie papierosów.

Objawy gruczołowego zapalenia warg

Początkowo dolegliwość obejmuje jedynie ujścia gruczołów i może mieć charakter surowiczy, dla którego charakterystyczny jest objaw rosy, czyli pojawienie się wysięku po uciśnięciu wargi, a także charakter ropny, będący skutkiem zakażenia gruczołów. W zakażeniu ropnym, po uciśnięciu z gruczołów wydziela się płyn surowiczo-ropny.

Już w początkowym stadium pacjent może się zgłosić z powodu bólu i pieczenia czerwieni wargowej. Pojawiają się ponadto:

  • sztywnienie warg;
  • powiększenie warg;
  • zmiana wyglądu zewnętrznego warg.

Poszerzone ujścia przewodów ślinowych mogą być widoczne jako żywoczerwone lub czarne plamki na wardze. W postaci surowiczej (prostej) widać grudkowate uwypuklenia na wardze, odpowiadające ujściom przewodów ślinowych, z centralnym kraterem. Z kolei w postaci ropnej dochodzi do stwardnienia i obrzęku wargi z jednoczesnym powstawaniem nadżerek i łusek. Obrzęk jest bezbolesny (choroba Baelza) lub bolesny (choroba Volkmanna). W drugim przypadku dochodzi do powstawania ropni i przetok z następczym zbliznowaceniem.

Postęp choroby sprawia, że warga staje się sucha, popękana, pokryta łuskami. Dochodzi do stopniowego narastania obrzęku, powiększenia i stopniowego wywijania wargi dolnej. Granica czerwieni warg i błony śluzowej zaczyna nabierać ciemnej barwy. Proces ten miewa także charakter epizodyczny. Wówczas chory może zgłaszać okresy względnego osłabienia dolegliwości klinicznych.

Zobacz również: Zajady.

Konsekwencje gruczołowego zapalenia warg

Wtórne pęknięcia prowadzą do tworzenia się przetok i zbliznowaceń. Znacznie zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego. W zaawansowanym stadium choroby często stwierdza się dysplastyczne zmiany nabłonka w materiale pobranym do badania histopatologicznego. Częstość transformacji nowotworowej dla takich zmian szacuje się na około 18-35%. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem i ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Leczenie gruczołowego zapalenia warg

Skuteczność leczenia w dużym stopniu zależy od prawidłowego rozpoznania. W przypadku zapaleń ropnych stosuje się celowaną chemioterapię. W przypadku znacznego powiększenia wargi i dużego ryzyka zezłośliwienia zaleca się leczenie chirurgiczne.

Alternatywnie rozważa się stosowanie:

  • krioterapii;
  • lasera chirurgicznego;
  • miejscowych aplikacji 5-fluorouracylu.

Zabieg zawsze poprzedza się biopsją wargi w celu wykluczenia zapalenia odsłonecznego lub nowotworu. W przypadku stwierdzenia zapalenia odsłonecznego odstępuje się od zabiegu i stosuje leczenie zachowawcze. Ponadto rozpoznanie nowotworu wymaga przebadania okolicznych węzłów chłonnych i leczenia chirurgicznego.

Bibliografia

  1. Górska R., Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2011.
  2. Konopka T., Mendak M., Występowanie chorób błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów poradni specjalistycznej we Wrocławiu w latach 1992–2003, Dental and Medical Problems, 4/2004.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *