Nefropatia

Spis treści

Nefropatia to choroba nerek, która może mieć szeroki obraz kliniczny i wiele przyczyn. Z tego względu wyróżnia się kilka rodzajów nefropatii. Jej diagnostyką i leczeniem zajmuje się przede wszystkim lekarz nefrolog, jednak po stworzeniu zespołu interdyscyplinarnego z dietetykiem, diabetologiem, endokrynologiem czy innymi specjalistami.

Nefropatia

Nefropatia – przyczyny i rodzaje

W medycynie wyróżniamy następujące rodzaje nefropatii w zależności od przyczyn, które je spowodowały:

  • nadciśnieniowa – wywołana nadciśnieniem tętniczym, przez wiele lat bywa niezauważana, dlatego w momencie jej rozpoznania ma już zaawansowaną postać;
  • refluksowa – spowodowana bakteriomoczem, chorobami i zakażeniami dróg moczowych, wrodzonymi anomaliami nerek czy sklerotyzacją kłębuszków nerkowych;
  • cukrzycowa – wywołana cukrzycą i związana z przewlekłą hiperglikemią;
  • analgetyczna – wskutek nadużywania lub przewlekłego przyjmowania określonych leków, zwłaszcza NLPZ;
  • IgA – związana z obecnością chorób takich jak marskość wątroby, zakażenia HIV, celiakia, chłoniaki czy zapalne choroby jelit.

Przyczynami nefropatii mogą być również:

  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • toksoplazmoza;
  • EBV;
  • różyczka;
  • infekcje bakteryjne, w tym paciorkowcowe;
  • łuszczyca.

Rzadziej diagnozuje się nefropatie mające podłoże genetyczne.

Objawy nefropatii

W przebiegu nefropatii obserwuje się uszkodzenie błony podstawnej kłębuszków nerkowych, wraz z którym zwiększa się grubość błony podstawnej. W efekcie miejsce mają patologiczne zmiany tzw. komórek mezangium oraz naczyń krwionośnych. Przechodzenie makrocząsteczek przez błonę podstawną może pobudzać szlaki stanu zapalnego, które powodują wtórne uszkodzenia, tworząc błędne koło. Pogorszenie czynności nerek bez objawów klinicznych postępuje od mikroalbuminurii do makroalbuminurii. Sytuacja znacząco się pogarsza, gdy rozwinie się jawna nefropatia.

U zdrowej osoby wartość GFR (pomiar przesączania kłębuszkowego) wynosi powyżej 90 ml/min. W praktyce klinicznej nefropatię i stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek określa się 5-stopniową skalą. Stadium 1 i 2 odnoszą się do wczesnej postaci choroby, natomiast w stadium 3 może rozwijać się wtórna niedokrwistość, której towarzyszą dolegliwości kostne. Stadium 4 może prowadzić do niewydolności nerek, ponieważ wartość GFR spada poniżej 30 ml/min. Z kolei stadium 5 stanowi moment, w którym należy rozważyć regularne wykonywanie dializy lub przeszczep nerki.

Diagnostyka

Diagnostyka nefropatii opiera się na badaniach moczu (zwłaszcza pod kątem jego ciężaru właściwego, obecności leukocytów, białka i glukozy), a także USG jamy brzusznej i nerek. W badaniach biochemicznych może pojawić się podwyższone stężenie kreatyniny. W przypadku chorób przewlekłych warto wykonać badania w kierunku oceny ich aktualnego zaawansowania.

Nefropatia – leczenie

Leczenie nefropatii zależy od przyczyny, która ją spowodowała, nie ma więc jednego schematu postępowania terapeutycznego. Jeśli wynika z przewlekłego przyjmowania leków, w pierwszej kolejności należy je odstawić, z kolei w przypadku nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub innych chorób przewlekłych konieczne jest ich ustabilizowanie lub uzyskanie remisji. Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, polegające między innymi na wyrównywaniu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, zmniejszaniu obrzęków oraz utrzymywaniu stałego ciśnienia tętniczego krwi. Pacjent powinien zostać przeszkolony z zasad zdrowego stylu życia, zwłaszcza w odniesieniu do nawodnienia organizmu i prawidłowej diety.

W związku z tym, że nefropatia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niewydolności nerek i innych poważnych, potencjalnie niebezpiecznych dolegliwości, wskazane są regularne badania kontrolne. Zaleca się przede wszystkim wykonywanie USG nerek co 6 miesięcy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Evans T., Capell P., Nefropatia cukrzycowa, Diabetologia praktyczna, 1/2001.
  2. Małyszko J., Nefropatia nadciśnieniowa – nefrocentryczny punkt widzenia, Choroby Serca i Naczyń, 4/2011.
  3. Durlik M., Perkowska-Ptasińska A., Nefropatia IgA, Neprol. Dial. Pol., 20/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *