Most na zęby

Spis treści

Most na zęby należy (wraz z koronami i wkładami koronowo-korzeniowymi) do stałego uzupełnienia protetycznego, czyli po zamocowaniu nie istnieje możliwość samodzielnego jego wyjęcia. Umożliwiają odbudowę brakujących zębów wykorzystując zęby pacjenta, które pozostały w jamie ustnej.

Most na zęby

Czym dokładnie jest most?

Własne zęby pacjenta przeznaczone pod most protetyczny nazywa się fachowo filarami, czyli zębami filarowymi. Zakłada się na nie korony, zaś zęby brakujące (pomiędzy filarowymi) uzupełnia przęsłem. Przęsło to zamocowane jest pomiędzy koronami zębów filarowych. Właśnie stąd pochodzi nazwa „most”.

Wyróżnia się kilka rodzajów mostów protetycznych:

  • porcelanowe;
  • pełnoceramiczne;
  • tymczasowe.

Most na zęby porcelanowy wykonywany jest na podbudowie metalowej – ze stali lub złota. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Pełnoceramiczne mosty posiadają najwyższą estetykę, a przy ich wykonaniu nie stosuje się żadnych metali, przez co przezierność jest niemal taka sama jak w przypadku naturalnego zęba. Most pełnoceramiczny wygląda znacznie naturalniej. Z kolei most tymczasowy zakładany jest na pierwszej wizycie z tego względu, że umocowanie mostu ostatecznego wymaga kilku wizyt u stomatologa. Zakłada się go więc po to, aby pacjent do kolejnej wizyty posiadał chwilowe uzupełnienie, które następnie zamieni się na most stały.

Wskazania

Na most powinny zdecydować się osoby, które chcą:

  • uniknąć próchnicy oraz chorób dziąseł spowodowanych zaleganiem resztek pokarmowych w miejscach po brakujących zębach;
  • uniknąć zaniku kości szczęki, a tym samym uniknąć przedwczesnego, starczego wyglądu twarzy;
  • odzyskać prawidłowy zgryz z równomiernym rozkładem sił podczas żucia;
  • uniknąć przemieszczania się zębów na miejsca po zębach brakujących;
  • poprawić estetykę uśmiechu.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do założenia mostu znajdują się głównie:

  • nadmierna ruchomość zębów filarowych;
  • przeciążenia zgryzowe, np. parafunkcje czy zaburzenia zwarcia.

O przeciwwskazaniach decyduje jednak zawsze lekarz stomatolog. Może się okazać, że pacjent posiada inne przeciwwskazania, zatem trzeba będzie wówczas wybrać inną metodę leczenia.

Jak wygląda wizyta?

Na pierwszej wizycie stomatolog oceni stan uzębienia, ze szczególnym naciskiem na stan korzeni zębów oraz otaczających je kości szczęk. Wykluczy ewentualne przeciwwskazania i poinformuje pacjenta, jak dokładnie będzie wyglądał przebieg leczenia w jego przypadku.

Na drugiej wizycie stomatolog szlifuje zęby filarowe, aby mogły skutecznie pełnić swoją rolę. Wykonuje również dokładne odciski uzębienia i dopasowuje barwę mostu do kolorystyki uzębienia, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Na drugiej wizycie zwykle zakładany jest również most tymczasowy, aby zabezpieczyć oszlifowane zęby.

Na trzeciej i ostatniej wizycie lekarz w konsultacji z pacjentem sprawdza, czy kolorystyka i rozmiar mostu odpowiada uzębieniu. Jeśli wszystko się zgadza, następuje jego cementowanie, czyli założenie na stałe.

Higiena jamy ustnej

Po założeniu mostu należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ wszelkie uzupełnienia protetyczne zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica, zapalenie dziąseł czy schorzenia przyzębia. Jednak dobrze wykonany most w połączeniu z odpowiednią dbałością o stan jamy ustnej i zębów zapewni piękny, zdrowy uśmiech na wiele lat.

Bibliografia

  1. Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *