Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Spis treści

Często rodzice zastanawiają się, jak przygotować dziecko do jego pierwszej wizyty u dentysty. Nie jest to wcale łatwe zadanie, aczkolwiek możliwe do wykonania. Ważne, aby dziecko nie bało się stomatologa i leczenia zębów. Dlatego najlepiej w jak największym stopniu dbać o jego zęby, co wyeliminuje konieczność nieprzyjemnych zabiegów.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty niemal zawsze będzie się wiązać ze stresem i niepokojem. Obowiązkiem rodzica jest przygotować dziecko do takiej wizyty. Kolejne jej etapy są następujące:

  • zaproszenie oczekującego w poczekalni dziecka do gabinetu;
  • przeprowadzenie z nim adaptacyjnej rozmowy;
  • posadzenie dziecka na fotelu i wykonanie zaplanowanego zabiegu;
  • podziękowanie dziecku i wręczenie nagrody;
  • rozmowa z opiekunami dziecka na temat przeprowadzonego leczenia i dalszego planu postępowania leczniczego.

Aby jednak wizyta mogła przebiegać w miłej, spokojnej atmosferze, dziecko musi wiedzieć, czego się spodziewać. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty.

Zobacz również: Lęk przed dentystą.

Wizyty adaptacyjne

Jeśli dziecko wykazuje szczególną niechęć do wizyt u dentysty lub po prostu się ich boi, warto zdecydować się na wizyty adaptacyjne. Pierwsze wizyty mają nie tylko przygotować dziecko do przeprowadzenia koniecznych zabiegów poprawiających stan uzębienia, lecz również stworzyć podstawę do wykształcenia pozytywnego nastawienia w stosunku do dentystów. Kształtowanie postawy dziecka i stopnia adaptacji do leczenia stomatologicznego powinno rozpoczynać się już od najmłodszych lat.

Jak wygląda taka wizyta adaptacyjna? Jej celem jest zaznajomienie dziecka z gabinetem i specjalistami, którzy tam pracują. Nie wykonuje się na niej czynności zabiegowych, lecz pokazuje dziecku podstawowe narzędzia, sprawdza ogólny stan uzębienia oraz oprowadza dziecko po pomieszczeniu. Ważne, aby stomatolog miał miłe, przyjazne usposobienie i dużą cierpliwość do dzieci. Niektóre gabinety oferują możliwość puszczenia dziecku bajki na czas trwania wizyty lub na jej zakończenie obdarowują młodego pacjenta naklejkami za odwagę. Dzięki temu mogą zyskać przychylność dziecka.

Rozmowa z rodzicem

W przygotowaniu dziecka do pierwszej wizyty u dentysty bardzo ważna jest współpraca stomatologa z rodzicami. Powinni oni w prosty sposób, używając przystępnych sformułowań, poinformować dziecko o planowanej wizycie u stomatologa oraz jej celu. Powinni oni wykształcić w dziecku przekonanie, że wizyta będzie miała wyłącznie charakter poznawczy i może być ciekawym doświadczeniem.

Błędem jest zapewnianie dziecka, że dentysta nie wyrządzi mu krzywdy oraz że nie będzie wykonywał żadnych bolesnych zabiegów. Sugeruje to dziecku, że taka wizyta może być nieprzyjemna. Rodzice osiągają wówczas inny cel niż zamierzony, a w dziecku rodzi się strach.

Naśladownictwo

Dzieci niemal zawsze naśladują swoich rodziców. To zjawisko zupełnie normalne, które można wykorzystać celem przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa. Nosi nazwę nauki przez obserwację. Dziecko powinno towarzyszyć rodzicowi podczas wizyty u dentysty, dzięki czemu szybko zaznajomi się z takim otoczeniem. Co najważniejsze – umożliwi mu przejęcie właściwego modelu zachowania w sytuacjach stomatologicznych.

Nastawienie dziecka

Wykazano, że dziecko zmęczone, niewyspane i głodne jest bardziej lękliwe oraz łatwiej się denerwuje. Ponadto gorzej znosi dyskomfort, przez co wizyta u dentysty będzie dla niego znacznie trudniejsza i mało komfortowa. Ważne jest, aby rodzice zadbali o odpowiednie samopoczucie swojego dziecka. Wizyta powinna być zaplanowana na godzinę umożliwiającą wyspanie się dziecka. Przed wizytą powinno także zjeść śniadanie i zrelaksować się.

Wybór odpowiedniego dentysty

Równie istotny jest wybór rodziców w kwestii dentysty. Lekarz powinien być przyjazny dzieciom i mieć do nich odpowiednie podejście. Dobrze, aby specjalizował się w stomatologii dziecięcej. Jednak nie tylko odpowiedni specjalista jest ważny. Jeśli dziecko bardzo boi się pierwszej wizyty u dentysty, warto wybrać gabinet z ciekawym, kolorowym wystrojem. Współcześnie w większości gabinetów i klinik znajduje się kącik zabaw. Dziecko może w nim pobawić się z innymi dziećmi lub po prostu zająć czymś myśli. Krótki pobyt w takim kąciku sprawi, że wizyta u dentysty będzie postrzegana jako coś miłego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
  3. Emerich K., Wal-Adamczak A., Sobczak M., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *