Dentysta a stomatolog

Spis treści

Często pada pytanie – czym zajmuje się dentysta, a czym stomatolog? Można by przypuszczać, że dentysta jest pojęciem mniej obszernym i zajmuje się wyłącznie leczeniem schorzeń zębów (łac. dens = ząb), zaś stomatolog leczy wszystkie choroby w obrębie jamy ustnej (łac. stoma = usta). Wyjaśnienie to jednak jest całkowitym błędem.

Stomatolog a dentysta

Dentysta a stomatolog

W rzeczywistości dentysta a stomatolog to dwa równoznaczne terminy. Oznacza to, że zarówno dentysta, jak i stomatolog zajmują się leczeniem chorób zębów i całej jamy ustnej. Specjaliści ci różnią się wyłącznie rokiem ukończenia studiów. Wszystko to wynika z przejścia Polski do Unii Europejskiej. Nastąpiło do w 2002 roku i niosło za sobą wiele zmian w kraju. Jedną z tych zmian było ujednolicenie niektórych tytułów medycznych. Od tego roku student kończący 5-letnie studia medyczne z kierunkiem stomatologicznym uzyskiwał tytuł lekarza dentysty.

A jak było wcześniej? Wcześniej, przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej odróżniano dwa zawody – stomatologa i dentystę. Wówczas stomatolog zajmował się leczeniem chorób całej jamy ustnej, zaś dentysta – tylko zębów. Współcześnie jednak terminy te można stosować zamiennie wskutek opisanych wyżej zmian. Ciekawostką jest, że w wielu krajach dentysta a stomatolog to wciąż zupełnie różne zawody.

Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

Omawiając ten temat warto przytoczyć treść ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Potwierdzi ona w zupełności równoznaczność uprawnień stomatologa i dentysty. Brzmi ona następująco: „Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń (zdrowotnych, …) w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.”

Do kogo zatem pójść?

Pada więc pytanie – do kogo wybrać się z bolącym zębem lub stanem zapalnym dziąseł? Obecnie nie ma różnicy, czy wybierzemy dentystę czy stomatologa, ponieważ jak wyjaśniono, są to ci sami specjaliści, którzy ukończyli studia w różnym czasie. Ważne, aby wybrany specjalista był skuteczny i dobry w tym co robi. Aby takiego wybrać najlepiej kierować się renomą gabinetu, doświadczeniem dentysty i przede wszystkim – opiniami pacjentów.

Jak zostać dentystą?

Aby zostać dentystą trzeba przejść ciężką i często długą drogę. Już na samym początku można spotkać trudności, ponieważ jest to kierunek niezwykle popularny i oblegany. Przykładowo, w roku 2015 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na jedno miejsce było aż 36 chętnych. W pierwszej kolejności należy zatem skupić się na uzyskaniu bardzo dobrych wyników z matury, aby przy rekrutacji na studia móc pokonać konkurencję.

Po przyjęciu na studia kandydata czeka 5 lat nauki – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Na szczęście, w ostatnich latach wzrasta liczba godzin zajęć praktycznych, przez co studenci mogą cieszyć się większymi umiejętnościami i powolnym wdrażaniem do wykonywania zawodu. Na koniec studiów należy przystąpić do egzaminu i po jego zdaniu odbyć praktyczny staż. Dopiero wówczas można rozpocząć przyjmowanie pacjentów na własną rękę, np. w prywatnym gabinecie dentystycznym.

W wielu przypadkach nauka i kształcenie się w tym kierunku nie kończy się na stażu i rozpoczęciu własnej praktyki zawodowej. Wielu specjalistów słynie z tego, że cały czas zdobywa nowe doświadczenie uczęszczając na kursy doszkalające w dziedzinie, w której się specjalizują. Jest to również istotne, aby móc przedstawić pacjentom większe kompetencje i czuć się pewnie w swoim zawodzie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zampetti P., Ilustrowana historia stomatologii, Wydawnictwo DKMedia, Warszawa 2015.
  2. Bruziewicz-Mikłaszewska B., Karolonek G., Mikłaszewski A., Odkłamywanie historii. Nieznane karty w życiorysach niemieckich lekarzy i stomatologów, Adv Clin Exp Med, 15/2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *