Kolonoskopia to standardowa, powszechnie stosowana metoda oceny jelita grubego. Cechuje się niezwykle wysoką skutecznością, dlatego jest wykonywana zarówno jako badanie profilaktyczne, jak i diagnostyczne czy oceniające postęp leczenia chorób dolnego odcinka układu pokarmowego. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przeprowadza je lekarz gastroenterolog.
Na czym polega kolonoskopia?
Badanie jakim jest kolonoskopia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, po wcześniejszym kilkudniowym przygotowaniu się pacjenta do tej procedury. Pacjent powinien znajdować się w pozycji leżenia bokiem. W pierwszej kolejności lekarz ogląda okolicę odbytu celem sprawdzenia czy nie ma tam ropni lub hemoroidów. Następnie znieczula okolice odbytu żelem. Właściwa kolonoskopia obejmuje wprowadzenie do jelita grubego przez odbyt cienkiej i giętkiej rurki zwanej kolonoskopem, osiągającej długość do 2 metrów. Na jej zakończeniu znajduje się niewielka kamerka, która uwidacznia struktury jelita.
Podczas wprowadzania kolonoskopu, do jelita wdmuchuje się także sporą ilość gazów, których celem jest rozszerzenie światła jelita i tym samym zapewnienie dobrej widoczności znajdujących się tam tkanek. Zjawiskiem normalnym jest więc wydobywanie się z odbytu gazów w trakcie oraz po skończonych procedurach. Nie należy wstrzymywać gazów. Obraz z kamerki uwidaczniany jest na ekranie. Na jego podstawie lekarz dokonuje interpretacji stanu zdrowia pacjenta.
Zobacz również: Głęboka sedacja.
Kolonoskopia – co wykrywa?
Odpowiednio przeprowadzone badanie kolonoskopowe jest w stanie wykryć między innymi:
- nowotwory jelita grubego;
- chorobę Leśniowskiego-Crohna;
- niedokrwistość z niedoboru żelaza o niejasnej etiologii;
- polipy jelita grubego;
- wgłobienie jelita grubego;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- aktywne krwawienia ze ścian jelita grubego;
- utkwienie ciał obcych w świetle jelita grubego.
Na podstawie tego badania można więc ustalić przyczynę biegunek czy zaparć, rozległość i aktywność przewlekłych chorób jelita grubego oraz obecność ewentualnych zwężeń czy ubytków. To jednak nie tylko badanie diagnostyczne, ale i procedura zabiegowa. Podczas kolonoskopii można pobrać wycinek tkanek do badania histopatologicznego (np. celem potwierdzenia zmian nowotworowych), a także:
- usunąć polipy;
- zatamować krwawienia;
- poszerzyć zwężenia lub je udrożnić;
- usunąć ciała obce.
Bardzo często jest to badanie pierwszego wyboru.
Kolonoskopia – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania badania kolonoskopowego są:
- ciąża;
- dużych rozmiarów tętniaki aorty brzusznej;
- zapalenie otrzewnej;
- perforacja jelita;
- ostre zapalenie uchyłków jelita grubego;
- piorunujące zapalenie okrężnicy;
- ostra niewydolność oddechowa;
- poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
- zaawansowana niewydolność serca;
- niestabilna choroba wieńcowa.
Decyzję o wykonaniu kolonoskopii zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia swojego pacjenta.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Należy dokładnie oczyścić jelita z zalegającej w nich treści pokarmowej. Kilka dni przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną, zaś 1-2 dni przed rozpoczyna się przyjmowanie środków przeczyszczających. Należy przy tym pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Objętość i częstotliwość przyjmowanego środka przeczyszczającego zależy od tego, jaki preparat zostanie przepisany przez lekarza. Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym, należy zapewnić sobie bezpieczny transport do domu, przeciwwskazane będzie bowiem samodzielne prowadzenie pojazdu.
Czy kolonoskopia boli?
Kolonoskopia wykonywana jest w znieczuleniu, zatem nie powoduje dolegliwości bólowych. Także pobranie wycinków do dalszych badań jest bezbolesne. Mimo tego należy mieć na uwadze, że przez większość pacjentów badanie opisywane jest jako wyjątkowo nieprzyjemne, dyskomfortowe. Niewielki ból może pojawić się po zejściu znieczulenia.
Ile trwa kolonoskopia?
Czas trwania badania kolonoskopowego zależy od czynników indywidualnych oraz od tego czy w jego trakcie lekarz pobierze wycinek. Zazwyczaj pacjent leży na stole od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Ile kosztuje kolonoskopia?
W zależności od miasta i prestiżu danej placówki medycznej, przy zabiegu jakim jest kolonoskopia cena może się różnić. Średnio jednak jest to koszt 500 zł, jednak należy doliczyć do tego znieczulenie w granicach 400 zł.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Greenberger N., Blumberg R., Burakoff R., Gastroenterologia, hepatologia i endoskopia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013.
- Messmann H., Atlas kolonoskopii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007.
- Przygotowanie jelita do kolonoskopii: Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Przewodu Pokarmowego, Gastroenterologia Kliniczna, 3/2013.