Gruczoły Ebnera

Spis treści

Gruczoły Ebnera (zwane również gruczołami smakowymi) to zewnątrzwydzielnicze gruczoły zlokalizowane w jamie ustnej. Innymi słowy, są to ślinowe gruczoły surowicze, które pełnią specyficzne funkcje w jamie ustnej.

Gruczoły Ebnera

Umiejscowienie gruczołów Ebnera

Omawiane struktury znajdują się tuż obok brodawek okalających i brodawek liściastych, nieco przed tylną trzecią częścią języka. Ich lokalizację można podać jako miejsce przed bruzdą końcową. Unerwiane są przez IX nerw czaszkowy, czyli nerw językowo-gardłowy.

Za co odpowiadają gruczoły Ebnera?

Gruczoły Ebnera odpowiadają za wydzielanie lipazy językowej, która rozpoczyna proces trawienia tłuszczów już w jamie ustnej. Lipaza językowa znajduje się w surowiczej wydzielanie tych struktur, która uwalniana jest do podstawy fos wokół wspomnianych wcześniej brodawek. Gruczoły te nie pełnią jednak wyłącznie tej funkcji. Uznaje się (nie zostało to do końca potwierdzone), że wydzielina produkowana przez nie wypłukuje materiał z ust, czyli oczyszcza jamę ustną. Dzięki temu kubki smakowe szybciej reagują na zmieniające się bodźce i walory smakowe.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *