Guzek Carabellego to struktura charakterystyczna dla pierwszych zębów trzonowych górnych. Nie występuje on jednak u każdego i może wykazywać pewne zróżnicowanie w swojej budowie.
Czym jest guzek Carabellego?
Pierwsze górne zęby trzonowe to największe trzonowce szczęki człowieka. W ich budowie można wyróżnić pięć powierzchni oraz koronę. Korona posiada 3 duże guzki:
- bliższo-policzkowy;
- dalszo-policzkowy;
- bliższo-językowy.
Dopełnieniem tego jest stały czwarty guzek, znacznie mniejszy od tych powyżej. Nosi nazwę dalszo-językowego. Niekiedy na powierzchni językowej największego guzka bliższo-językowego występuje dodatkowy mały guzek, zwany guzkiem Carabellego. W zależności od źródła podaje się, że guzek ten pojawia się u 24-29% ludzi, jest więc stosunkowo rzadko spotykany. Jeszcze rzadziej jest wydatnie wykształcony – znacznie częściej, ponieważ aż w 44% przypadków spotyka się bruzdę półksiężycowatą i słabo zaznaczony wałek na powierzchni językowej. Jest to szczątkowa postać guzka Carabellego.
Funkcje guzka Carabellego
Guzek Carabellego nie spełnia żadnych istotnych funkcji w jamie ustnej. Występuje jedynie u części osób, nie ma jednak wpływu na proces żucia, mówienia czy inne parametry. Uznaje się go za strukturę szczątkową.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Piątowska D., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2010.
- Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.