Guzek Carabellego

Spis treści

Guzek Carabellego to struktura charakterystyczna dla pierwszych zębów trzonowych górnych. Nie występuje on jednak u każdego i może wykazywać pewne zróżnicowanie w swojej budowie.

Guzek Carabellego

Czym jest guzek Carabellego?

Pierwsze górne zęby trzonowe to największe trzonowce szczęki człowieka. W ich budowie można wyróżnić pięć powierzchni oraz koronę. Korona posiada 3 duże guzki:

  • bliższo-policzkowy;
  • dalszo-policzkowy;
  • bliższo-językowy.

Dopełnieniem tego jest stały czwarty guzek, znacznie mniejszy od tych powyżej. Nosi nazwę dalszo-językowego. Niekiedy na powierzchni językowej największego guzka bliższo-językowego występuje dodatkowy mały guzek, zwany guzkiem Carabellego. W zależności od źródła podaje się, że guzek ten pojawia się u 24-29% ludzi, jest więc stosunkowo rzadko spotykany. Jeszcze rzadziej jest wydatnie wykształcony – znacznie częściej, ponieważ aż w 44% przypadków spotyka się bruzdę półksiężycowatą i słabo zaznaczony wałek na powierzchni językowej. Jest to szczątkowa postać guzka Carabellego.

Funkcje guzka Carabellego

Guzek Carabellego nie spełnia żadnych istotnych funkcji w jamie ustnej. Występuje jedynie u części osób, nie ma jednak wpływu na proces żucia, mówienia czy inne parametry. Uznaje się go za strukturę szczątkową.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Piątowska D., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2010.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *