Nerw odwodzący

Spis treści

Nerw odwodzący (łac. nervus abducens) to VI nerw czaszkowy. Zaopatruje tylko jeden mięsień, jednak oprócz włókien ruchowych prowadzi także proprioceptywne włókna czuciowe.

Nerw odwodzący (łac. nervus abducens)

Nerw odwodzący – przebieg

Jądro początkowe tego nerwu znajduje się w obrębie mostu, a dokładniej na dnie dołu równoległobocznego we wzgórku nerwu twarzowego. Włókna korzeniowe po opuszczeniu tego jądra przebiegają w stronę dolną, po czym w okolicy linii pośrodkowej wychodzą z mózgowia w okolicy dolnego brzegu mostu. Wyjście tego nerwu z mózgowia znajduje się między piramidą rdzenia przedłużonego a mostem.

Po opuszczeniu mózgu nerw VI przebiega w zbiorniku podpajęczynówkowym mostu, znajdując się na stoku kości klinowej. Następnie przez szczelinę opony twardej niedaleko szczytu części skalistej kości skroniowej wstępuje do zatoki jamistej. Tutaj przebiega bocznie od tętnicy szyjnej wewnętrznej, przy czym otacza go śródbłonek zatoki.

Po opuszczeninu zatoki omawiany nerw kieruje się do szczeliny oczodołowej górnej, przechodzi przez pierścień ścięgnisty wspólny poniżej nerwu nosowo-rzęskowego i nerwu okoruchowego, przylegając do powierzchni przyśrodkowej mięśnia prostego bocznego gałki ocznej. Tutaj rozpada się na kilka gałązek wnikających do mięśnia, który zaopatruje.

Co unerwia nerw odwodzący?

Nerw odwodzący zaopatruje mięsień prosty boczny. W związku z faktem, że odpowiada za wykonywanie ruchów odwodzących, przyznano mu właśnie taką nazwę. Ciekawostką jest, że w niektórych przypadkach nerw odwodzący może być częściowo lub całkowicie zastąpiony gałązką nerwu okoruchowego.

Podczas porażenia nerwu odwodzącego pojawia się zez zbieżny, jako następstwo przewagi napięcia mięśnia prostego przyśrodkowego. Tego typu porażenia bardzo często pojawiają się przy złamaniach podstawy czaszki.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *