Czy można dostać zwolnienie lekarskie online?

Spis treści

Telefon lub komputer i połączenie z Internetem wystarczą do umówienia się na konsultację u odpowiedniego specjalisty. Oprócz porady medycznej może on również orzec o Twojej czasowej niezdolności do pracy. Sprawdź, czym jest e-zwolnienie online i jak je uzyskać!

Czy można dostać zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie online z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Jednym z miejsc, gdzie z łatwością je uzyskasz, jest portal e-lekarze24h.pl. Nie musisz stać w kolejkach i wychodzić z domu. Wszystko załatwisz szybko i skutecznie. Z artykułu dowiesz się, jak uzyskać L4 online i jakie są jego zalety. Zapraszamy do lektury!

Co to jest L4 online?

Zwolnienie lekarskie online jest możliwe do uzyskania dzięki wprowadzeniu e-zwolnienia. Zastąpiło ono przez lata używane zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Lekarz wystawiał je na druku L4 i stąd potoczna jego nazwa. Zmiana nastąpiła 1 stycznia 2016 roku, a od 1 grudnia 2018 elektroniczne zwolnienie stało się jedyną obowiązującą formą. Wprowadzenie elektronicznej wersji zwolnienia to duże ułatwienie dla pacjentów, lekarzy, pracodawców i ZUS-u. Skrócona została droga dokumentu między tymi wszystkimi podmiotami. Wystawione przez lekarza zwolnienie trafia od razu na profil płatnika składek w ZUS i do pracodawcy. Lekarz online oprócz konsultacji medycznej i precyzyjnej diagnozy może również wystawić Ci zwolnienie lekarskie. To nie tylko oszczędność czasu, ale również mniej stresu i nerwów.

Kto może wystawić e zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie wystawi Ci każdy lekarz, który ma swój profil na PUE ZUS lub aplikację gabinetową. Może to być lekarz podstawowej opieki medycznej, ale również specjalista, lekarz w szpitalu lub stomatolog. Sam profil nie wystarczy. Lekarz powinien mieć również odpowiedni certyfikat ZUS. Uprawnia on do wystawiania zwolnień elektronicznych i jest wystawiany na 5 lat. Z takimi uprawnieniami miejsce i tryb pracy lekarza jest nieistotny. Do wystawienia zwolnienia wystarczy jego indywidualna ocena stanu zdrowia.

Kto może dostać zwolnienie lekarskie elektronicznie?

Zwolnienie lekarskie może otrzymać każda osoba ubezpieczona, która jest chora lub musi zająć się kimś bliskim. Zasady pozostały takie same jak w przypadku papierowych L4. Maksymalny okres elektronicznego zwolnienia to 182 dni. Jeżeli Twój stan zdrowia nie ulega poprawie, to możesz ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny. W przypadku bliskiej osoby okres ten jest krótszy. Na dziecko możesz uzyskać 60 dni płatnego zwolnienia lekarskiego, a na męża, żonę lub rodzica 14 dni w ciągu roku.

E-zwolnienie online – zalety

Zwolnienie lekarskie online to do duże ułatwienie dla chorych. Nie potrzebujesz umawiać się na wizytę stacjonarną, tracić czasu na dojazd i stać w kolejkach. Online umówisz się z lekarzem na konkretny dzień i godzinę. Nie musisz też samodzielnie dostarczać zwolnienia pracodawcy. Cały proces odbywa się automatycznie. Zwolnienie otrzymasz 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Żadna przychodnia nie jest tak długo otwarta.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *