Czy warto stosować elektryczne szczoteczki do zębów?

Spis treści

Każdy z nas chciałby mieć piękny uśmiech. Białe, zdrowe zęby są zawsze w modzie. Jak osiągnąć taki efekt? Zwykła szczoteczka do zębów nie zawsze dokładnie czyści. Warto wypróbować szczoteczkę elektryczną, która ma opinię bardziej skutecznej. Jakie zalety i wady mają elektryczne szczotki do zębów?

Czy warto stosować elektryczne szczoteczki do zębów?

Aby dobrze wyczyścić zęby zwykłą, manualną szczoteczką, potrzeba czasu i odpowiedniej techniki. Myć zęby ręczną szczotką należy co najmniej przez dwie minuty. Zdarza się, że szczotkujemy zęby zbyt krótko, co skutkuje ich niedomyciem. W jamie ustnej zostają bakterie, odkłada się też kamień nazębny. Alternatywą dla tradycyjnego czyszczenia są elektryczne szczoteczki do zębów. Składają się one z rączki z wbudowanym akumulatorem oraz wymiennej końcówki. W sprzedaży dostępne są elektryczne szczoteczki rotacyjne, z główką wykonującą szybkie ruchy obrotowe, oraz szczoteczki soniczne emitujące ultradźwięki, których główka wprawiana jest dodatkowo w ruch pulsacyjny. Dlaczego warto kupić elektryczną szczoteczkę do zębów?

Skuteczność szczoteczek elektrycznych

Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych stwierdzono, że szczoteczki elektryczne skuteczniej przyczyniają się do zdrowia zębów i jamy ustnej, niż ręczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się szczoteczki soniczne, czyli takie, których główki wprawiane są w ruch oscylacyjno‑rotacyjny i dodatkowo pulsacyjny. Zbadano, że z ich pomocą można usunąć aż do 100% więcej osadu nazębnego, niż o wiele wolniej poruszającą się szczoteczką manualną. Niektóre modele szczoteczek elektrycznych mają wbudowany timer, dzięki któremu mamy pewność, że szczotkujemy zęby dwie minuty.

Nowoczesne szczoteczki soniczne

Obecnie bardzo często wybierane są szczoteczki soniczne. Ich niezwykła skuteczność wynika z zasady działania, która polega na emitowaniu fal dźwiękowych, wprawiających w ruch wymiatający włókna szczoteczki. Ruch ten jest bardzo szybki i pozwala na dokładne usuwanie płytki nazębnej. Dodatkowym rezultatem drgań sonicznych jest wytwarzanie w jamie ustnej mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które w połączeniu z wodą czyszczą przestrzenie międzyzębowe i inne trudno dostępne miejsca.

Wady i zalety elektrycznych szczoteczek do zębów

Do wad szczoteczek elektrycznych możemy zaliczyć ich cenę – są znacznie droższe niż szczoteczki manualne. Inną niedogodnością jest możliwość starcia szkliwa w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania. Jednak obecnie dostępne są modele wyposażone w czujniki nacisku.

Warto stosować szczoteczki elektryczne, ponieważ mają one zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do zalet możemy zaliczyć:

  • wykonywanie przez główkę szczoteczki ponad 40 tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczką ręczną możemy ich wykonać maksymalnie około 600,
  • usuwanie do 100% więcej osadów nazębnych niż szczoteczki ręczne,
  • długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej,
  • skuteczne usunięcie płytki nazębnej, sprzyjające zdrowiu dziąseł i przyzębia,
  • dodatkowe funkcje, jak timer informujący kiedy należy przejść do szczotkowania kolejnego obszaru, czy czujnik nacisku.

 

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *