Czym zajmuje się periodontolog?

Spis treści

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób błon śluzowych jamy ustnej i przyzębia. Lekarz specjalizujący się w periodontologii – czyli periodontolog – rozpoznaje i leczy rozmaite dolegliwości związane z tkankami, które otaczają zęby. Z tego artykułu dowiesz się, jak ważne jest udanie się do tego specjalisty w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Czym zajmuje się periodontolog?

Choroby przyzębia: jakie są ich objawy?

Periodontologia zajmuje się leczeniem groźnych schorzeń jamy ustnej, które niekiedy mogą nawet skutkować utratą zębów. Wewnątrz jamy ustnej może pojawić się stan zapalny, wywołany nagromadzeniem się bakterii. Pojawienie się bakterii to z kolei efekt występowania kamienia nazębnego albo ubytków próchniczych. Nadmierne wytwarzanie kwasu, do którego przyczyniają się bakterie, jest bardzo szkodliwe dla szkliwa zębów.

Objawów chorób przyzębia może być kilka. Wśród występujących najczęściej można wymienić:

  • obrzęk w jamie ustnej,
  • krwawienie dziąseł,
  • nadwrażliwość na słodką i słoną żywność.

Oprócz wyżej wymienionych symptomów, należy zwrócić też uwagę na objawy, które przez wiele osób są lekceważone. Chodzi mianowicie o nieprzyjemny zapach z ust oraz suchość w jamie ustnej.

Jeżeli zauważysz te objawy u siebie, nie zwlekaj i zgłoś się do gabinetu stomatologicznego. Specjalista periodontolog zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Przyczyny problemów z przyzębiem

Niewłaściwe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest zdecydowanie najczęstszym powodem powstawania chorób przyzębia.

Główne błędy pacjentów to na przykład zbyt krótkie i niedokładne szczotkowanie zębów, przez co na ich płytce nazębnej pojawiają się bakterie, a później też kamień nazębny. W konsekwencji pojawiają się stany zapalne jamy ustnej.

Choroby przyzębia mogą też pojawić się u osób z obniżoną odpornością albo cierpiących na inne schorzenia, na przykład u cukrzyków. Problemy z przyzębiem dotyczą też często osób borykających się z bulimią, ponieważ z powodu regularnych, wymuszonych wymiotów jama ustna i zęby są regularnie poddawane negatywnemu działaniu kwasu żołądkowego.

Czym zajmuje się periodontolog?

Leczenie chorób przyzębia

Mamy tutaj dwie ścieżki: albo do periodontologa skieruje nas dentysta specjalizujący się w stomatologii ogólnej, albo – jeżeli wiemy, co nam dolega – możemy od razu sami zapisać się do niego na wizytę.

Pierwsza wizyta u periodontologa to przede wszystkim diagnoza i dokładne zbadanie problemu. Oprócz tego lekarz może wykonać też podstawowe czynności pielęgnacyjne, na przykład usunąć kamień. Ponadto przy okazji pierwszej wizyty wykona wstępne badania i opracuje plan leczenia. Samo leczenie nie jest zbyt długie, ponieważ jest to kwestia kilku wizyt.

Podsumowanie

Dowiedziałeś się właśnie, czym zajmuje się periodontolog i dlaczego warto w razie potrzeby skorzystać z leczenia. Nie warto bagatelizować problemów z uzębieniem, ponieważ mogą do nas wrócić ze zdwojoną siłą. Dzięki wizycie u specjalisty zadbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o ładny uśmiech.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *