Odwinięcie powieki

Spis treści

Odwinięcie powieki (profesjonalna nazwa: ektropion) to stan, w którym powieka (najczęściej dolna, choć niekiedy też górna) odchyla się („odwija”) na zewnątrz, co nie tylko pogarsza estetykę wizualną oczu, ale i przyczynia się do występowania licznych problemów zdrowotnych. Bagatelizowany problem z pewnością nie naprawi się samoistnie – wymaga pomocy lekarskiej. Należy udać się do okulisty, który przeprowadzi badanie i wdroży indywidualnie dobrane leczenie.

Odwinięcie powieki (ektropion)

Jak wygląda odwinięcie powieki?

Zazwyczaj problem dotyczy powieki dolnej, znacznie rzadziej górnej. Takie odwinięcie można zauważyć gołym okiem, chyba że ma niewielkie nasilenie. Mimo tego w dłuższej perspektywie czasu niemal zawsze daje nieprzyjemne objawy, ponieważ powieka nie przylega do gałki ocznej tak, jak fizjologicznie powinna. Tym samym już po krótkim czasie pojawić się mogą objawy takie jak nadmierne łzawienie oczu, patologiczna suchość oczu i związane z tym subiektywne uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej (zwłaszcza w jej dolnej części). W konsekwencji tego może wystąpić zaburzenie widzenia manifestujące się mgłą w polu widzenia lub delikatnym, podwójnym widzeniem. Przy odwinięciu powieki wzrasta też ryzyko infekcji narządu wzroku, ponieważ pyłki, patogeny, zanieczyszczenia mogą łatwiej przedostawać się do wrażliwych struktur oka.

Odwinięcie powieki – przyczyny

Prawidłowe położenie brzegu powieki zależy głównie od napięcia tarczki i więzadeł powiekowych, które są podtrzymywane przez mięsień okrężny oka. Odwinięcie powiek, czyli ektropion, to dość uciążliwy problem zdrowotny, w którym brzeg rzęsowy nie przylega, lecz odstaje od wypukłej powierzchni gałki ocznej. Najczęściej dochodzi do tego wskutek:

  • starzenia się organizmu – wraz z wiekiem tkanki całego ciała (w tym również tkanki okolic narządu wzroku) stają się wiotkie, mniej elastyczne, co sprzyja powstawaniu problemów takich jak zmarszczki, bruzdy na ciele czy właśnie odwinięcie się powieki;
  • uszkodzeń nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) – odpowiada on (wspólnie z innymi nerwami czaszkowymi) za ruchy mięśni wokół oczu, a więc i za ich napięcie. Nagła wiotkość tych mięśni będąca konsekwencją porażenia nerwu twarzowego może prowadzić do odwijania się powieki. Natomiast do uszkodzeń nerwu wzrokowego może dojść m.in. wskutek guzów i cyst okolicy twarzoczaszki, stanów zapalnych, chorób przewlekłych itd.;
  • przebyte operacje narządu wzroku;
  • chorób dermatologicznych, których objawy lokalizują się w obrębie twarzoczaszki, a w szczególności w obrębie powiek;
  • urazów narządu wzroku – zarówno urazów mechanicznych, jak i takich jak poparzenie oka;
  • wad wrodzonych, choć w rzeczywistości ektropion wrodzony jest znacznie rzadszy, niż ektropion nabyty.

Najczęściej odwinięcie powieki zaobserwować można u osób starszych i wiąże się ono z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu.

Odwinięcie powieki – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka i leczenie odwinięcia powieki pozostają w kompetencjach lekarza okulisty. Podstawą jest rutynowe badanie okulistyczne, w tym ocena ostrości widzenia, ułożenia brzegu powiek na gałce ocznej, badanie w lampie szczelinowej. Nierzadko wykonuje się także test na łzawienie. Pacjent z odwinięciem powiek musi nauczyć się przede wszystkim właściwego dbania o okolicę oczu, w tym osuszania załzawionego oka poprzez dotyk chusteczką, a nie pocieranie oczu. Uzupełniająco, objawowo stosuje się też odpowiednie preparaty aplikowane do oczu (np. krople przeciwzapalne, sulfonamidy, antybiotyki), które łagodzą ostre objawy i poprawiają jakość życia. Zachowawczo nie da się jednak wyleczyć odwinięcia powieki.

Najlepsze rezultaty daje zabieg chirurgiczny, który przywraca powiekom prawidłowy stan anatomiczny i likwiduje wszystkie następstwa okulistyczne. Wybór jednej z wielu metod leczenia operacyjnego zależy od typu odwinięcia powieki. Określenie, czy nieprawidłowość dotyczy warstwy przedniej powieki (skóra i mięsień okrężny oka), czy może jej warstwy tylnej (tarczka i spojówka) ułatwia zaplanowanie zabiegu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leczenie operacyjne odwiniętej powieki – Szpital Świętego Wojciecha.
  2. Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *