Higiena w gabinecie stomatologicznym

Spis treści

W każdym gabinecie zabiegowym bardzo ważna jest higiena. Dotyczy to zarówno narzędzi medycznych, jak i osób posługujących się nimi, a także całej przestrzeni użytkowej – wszystko musi być sterylnie czyste, aby uniemożliwić transmisję drobnoustrojów i ograniczyć ryzyko niepotrzebnych infekcji. Te zasady obowiązują również gabinety stomatologiczne – dentyści muszą nieustannie dbać o ich nieskazitelną czystość. Oto jak to robią.

Higiena w gabinecie stomatologicznym

Krok 1: Mycie

Mycie to podstawowy zabieg higieniczny, będący nieodłączną częścią wszystkich procedur przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym – trzeba je wykonywać każdorazowo przed przyjęciem pacjenta. Do mycia rąk stosuje się bieżącą wodę i mydło antybakteryjne. Narzędzia medyczne natomiast myje się samą wodą, a następnie skrupulatnie osusza za pomocą ręczników papierowych jednorazowego użytku.

Krok 2: Dezynfekcja

Dezynfekcję przeprowadza się zawsze przed przystąpieniem do pracy, a także w sytuacji, gdy dojdzie do kontaminacji. W tym celu stosuje się specjalne preparaty bakteriobójcze i wirusobójcze. Aby zdezynfekować ręce, należy nanieść taki preparat na skórę i dokładnie rozprowadzić na całej powierzchni dłoni. Narzędzia medyczne są nieco bardziej wymagające – do ich dezynfekcji używa się bowiem samodzielnie sporządzanego roztworu środka dezynfekującego. Każde z narzędzi, które miały kontakt z płynami ustrojowymi, czyli śliną lub krwią pacjenta, muszą zostać zanurzone w takim roztworze na kilkanaście minut, a potem dokładnie opłukane i osuszone ręcznikiem.

Krok 3: Sterylizacja

Sterylizacji podlegają jedynie narzędzia medyczne – stosuje się ją w przypadku wszystkich akcesoriów używanych w gabinecie stomatologicznym, od pincet po ekskawatory. W skrócie zabieg ten polega na umieszczeniu narzędzi w specjalistycznej maszynie, tzw. autoklawie parowym, który wystawia je na działanie ekstremalnie wysokiej temperatury, zabójczej dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Rzecz jasna, w ten sposób można łatwo uszkodzić niskiej jakości stal, dlatego renomowane gabinety stomatologiczne inwestują w narzędzia medyczne takich marek jak Chirmed, odznaczające się wyjątkową trwałością i odpornością na wielokrotnie powtarzane zabiegi sterylizacji.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *