Czy krótkowzroczność może się pogłębiać?

Spis treści

Krótkowzroczność to coraz częściej występująca wada wzroku. Szacuje się, że do 2050 r. połowa osób na świecie będzie krótkowzroczna. Poznaj przyczyny krótkowzroczności i sprawdź, czy ta wada wzroku może się pogłębiać.

Czy krótkowzroczność może się pogłębiać?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której moc układu optycznego oka jest zbyt duża w stosunku do jego długości. Skutkuje to skupianiem promieni świetlnych przed siatkówką i powstawaniem nieostrego obrazu obserwowanego przedmiotu. Krótkowzroczność koryguje się soczewkami ujemnymi, tzw. “minusami”, które powodują “przesunięcie” promieni światła na siatkówkę, a powstający obraz staje się wyraźny.

Osoby krótkowzroczne źle widzą z daleka, natomiast przeważnie lepiej widzą w bliskich odległościach.

Rodzaje krótkowzroczności

Krótkowzroczność możemy podzielić na refrakcyjną, osiową i mieszaną. W wadzie refrakcyjnej moc układu optycznego oka jest zbyt duża, przy prawidłowej długości gałki ocznej. W krótkowzroczności osiowej moc oka jest prawidłowa, natomiast gałka oczna jest zbyt długa. O wadzie mieszanej mówimy, gdy występuje połączenie obu czynników – moc oka jest zbyt duża przy zbyt długiej gałce ocznej.

Ze względu na wielkość wady, krótkowzroczność możemy podzielić na niską, średnią wysoką. Najbardziej niebezpieczna jest krótkowzroczność wysoka, czyli powyżej 6 dioptrii i/lub długości gałki ocznej powyżej 26 mm, które może wiązać się z powikłaniami okulistycznymi.

Przyczyny krótkowzroczności

Wśród przyczyn krótkowzroczności wyróżnia się czynniki genetyczne i środowiskowe. Ryzyko krótkowzroczności u dziecka jest większe, jeśli ta wada wzroku występuje przynajmniej u jednego z rodziców. Do czynników środowiskowych zaliczamy długi czas spędzany każdego dnia na pracy w bliskiej odległości (np. czytanie, korzystanie ze smartfona) i jednocześnie mało czasu spędzanego na zewnątrz, w naturalnym oświetleniu.

Krótkowzroczność u dzieci

Krótkowzroczność jest często diagnozowana u dzieci w wieku szkolnym, choć może wystąpić wcześniej lub później. Dzieci z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliska, ale mogą mieć problemy z odczytywaniem liter z tablicy. Częstym objawem krótkowzroczności jest także mrużenie oczu oraz przybliżanie się do ekranu telewizora, aby widzieć lepiej. Poprawę widzenia na daleką odległość zapewni wprowadzenie korekcji. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest korekcja okularowa, rzadziej stosowane są soczewki kontaktowe.

Więcej o krótkowzroczności u dzieci przeczytasz na https://mamwzrokok.pl/.

Pogłębianie się krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku, która nieskorygowana lub niewłaściwie skorygowana może postępować. Zachodzi wtedy konieczność wymiany soczewek okularowych na “mocniejsze”, czyli o większej mocy minusowej. Soczewki ujemne charakteryzują się tym, że są grubsze na brzegach. Im większa moc soczewki, tym brzegi są grubsze, a soczewka cięższa. Jednak pogłębianie się krótkowzroczności to nie tylko koszty związane z wymianą szkieł w okularach czy mniej estetyczny wygląd soczewek okularowych. Wysoka krótkowzroczność to także wyższe ryzyko zmian zachodzących na dnie oka, m.in. przedarcia i odwarstwienia siatkówki, czy zwyrodnienia plamki.

Czy da się spowolnić wzrost krótkowzroczności?

Temat progresji krótkowzroczności w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Istnieje kilka metod, które spowalniają proces pogłębiania się krótkowzroczności. Należą do nich: specjalne soczewki okularowe do kontroli krótkowzroczności, soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności, ortokorekcja i stosowanie atropiny w niskim stężeniu. Właściwą metodę dobiera specjalista, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Stosowanie metod spowalniających progresję krótkowzroczności to jedno z działań, które należy wdrożyć, aby zapobiec pogłębianiu się wady wzroku. Warto zadbać także o odpowiednią higienę pracy wzrokowej (odpowiednią odległość, oświetlenie, przerwy w pracy w bliskiej odległości). Nie należy zapominać o spędzaniu czasu na zewnątrz w naturalnym oświetleniu, najlepiej minimum 2-3 godziny dziennie. Regularne badania wzroku pozwolą kontrolować postępowanie wady wzroku i w razie potrzeby, zastosować inną metodę spowalniania krótkowzroczności.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *