Czarne zęby mleczne

Spis treści

Czarne zęby mleczne zawsze są dla rodziców niepokojące i nigdy nie powinny być bagatelizowane. Mogą bowiem wskazywać na rozwijającą się próchnicę lub zupełnie inne problemy zdrowotne, których brak leczenia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niezbędny jest przegląd stomatologiczny.

Czarne zęby mleczne

Czarne zęby mleczne – przyczyny

Czarne zęby mleczne najczęściej bywają konsekwencją próchnicy – jednej z najczęściej diagnozowanych chorób jamy ustnej wieku dziecięcego. Próchnica zębów polega na miejscowym odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba, z następczym ubytkiem, tzw. ubytkiem próchnicowym. Aby doszło do rozwoju próchnicy, zadziałać muszą czynniki:

  • obecność bakterii kwasotwórczych (głównie szczepów Streptococcus mutans i S. sobrinus) inicjujących proces próchnicowy;
  • obecność w jamie ustnej węglowodanów, które stanowią substraty dla bakterii i ulegają rozkładowi do kwasów, niszczących w późniejszym czasie szkliwo;
  • indywidualna predyspozycja do odwapnienia (podatność tkanek zęba na uszkodzenie);
  • czas i częstość oddziaływania wyżej wymienionych szkodliwych czynników.

Na samym początku na powierzchni szkliwa pojawiają się szare, bądź białe plamy próchnicowe, które pod językiem są nieco bardziej szorstkie. To zmiany demineralizacyjne szkliwa. Jeśli nie zostaną na tym etapie wyleczone, rozwijają się, zajmując coraz głębsze partie tej tkanki, dochodząc aż do zębiny, a później miazgi zęba. W ostateczności powodują ich całkowitą destrukcję, zmuszając do ekstrakcji zęba. Na późniejszych etapach zmiany próchnicowe z białych przekształcają się na brązowe i czarne, o nieprzyjemnym zapachu. Towarzyszy temu ból zęba.

Zobacz również: Co na ból zęba?

Inne możliwe przyczyny czarnych zmian na zębach mlecznych to:

  • uraz zęba;
  • choroba hemolityczna;
  • zabrudzenie.

Wskutek urazu ząb może stać się czarny, co świadczy o jego śmierci. Nadaje się wówczas do usunięcia. Choroba hemolityczna może manifestować się czarnymi zębami mlecznymi u niemowlaków, a jest ona związana z immunologicznym niszczeniem erytrocytów płodu wskutek kontaktu z przeciwciałami matki, co ma wiele konsekwencji także po narodzinach. Czarne mleczaki wskutek zabrudzenia np. żywnością można szybko zweryfikować poprzez wyszczotkowanie zębów dziecka.

Zobacz również: Jak myć zęby niemowlakowi?

Czarne zęby mleczne – objawy

Jeśli czarne zęby mleczne są konsekwencją próchnicy, będą powodować u dziecka ból, nadwrażliwość zębów oraz dyskomfort. Pojawi się nieświeży oddech, a zęby staną się słabsze, wskutek czego będą mieć tendencję do kruszenia się. Martwy czarny mleczak nie daje już żadnych dolegliwości, ponieważ doszło do jego odnerwienia.

Diagnostyka czarnych zębów mlecznych

Każde czarne przebarwienie zęba mlecznego, niezwiązane z zabrudzeniem zęba, należy skonsultować ze stomatologiem dziecięcym. Przeprowadzi on przegląd jamy ustnej, aby sprawdzić, czy nie toczą się w niej żadne patologie oraz w razie konieczności, aby wprowadzić jak najszybsze leczenie. Z pewnością nie powinno się bagatelizować czarnych mleczaków, ponieważ nie tylko są dla dziecka źródłem bólu, ale i po wypadnięciu nie są równoznaczne z zakończeniem patologii. Jeśli sprawcą czarnych zmian była próchnica, bakterie pozostają w wyrostku zębodołowym i infekują wyrzynające się zęby stałe, co może mieć wiele trwałych konsekwencji zdrowotnych.

Czarne zęby mleczne – leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyn czarnych mleczaków. Jeśli była nią próchnica, dąży się do usunięcia ognisk bakteryjnych, wyczyszczenia zęba i zaplombowania ubytków. Martwe zęby najczęściej usuwa się trwale. Aby uchronić się przed nawrotem lub wystąpieniem próchnicy, należy:

Za zdrowie zębów mlecznych u dziecka zawsze odpowiadają rodzice. Muszą więc być świadomi, kiedy należy jak najszybciej zainterweniować. Czarne zmiany są właśnie takim sygnałem alarmowym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
  2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *