Szczoteczka soniczna

Spis treści

Szczoteczka soniczna jest innowacyjną odmianą standardowej szczoteczki elektrycznej, a więc jest zasilana akumulatorowo. Wyróżnia się ruchami pulsacyjnymi włosia, które dołączone są do klasycznych ruchów okrężnych (wykonywanych z częstotliwością nawet kilkunastu tysięcy razy na minutę). Gwarantuje maksymalną precyzję czyszczenia zębów w każdym wieku.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna – co to jest?

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki do zębów wyposażonej w akumulator, emitującej drgania i słyszalne fale dźwiękowe o częstotliwości 20-20 000 Hz, które płynnie przenoszą się na główkę, a więc i na włosie szczoteczki. W zależności od modelu może ona wykonywać od 20 do 60 tysięcy drgań w ciągu minuty, co nie jest możliwe z wykorzystaniem zwykłej szczoteczki manualnej. Wysokiej jakości szczoteczkę soniczną można kupić już na 200-300 zł, a produkt ten posłuży przez wiele lat. Wymienia się wyłącznie zużyte końcówki z włosiem co około 3 miesiące. To jedna z najlepszych inwestycji we własne zdrowie i w urodę.

Szczoteczka soniczna jak działa?

Generowane przez szczoteczkę soniczną drgania wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą do zębów, czego efektem jest powstanie mikrobąbelków. Następnie kierowane są one głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł dla skutecznego czyszczenia. W ten sposób można usuwać nawet kamień nazębny we wczesnej fazie jego formowania się, co nie jest możliwe przy użyciu żadnej innej szczoteczki. Uzupełnieniem czyszczenia zębów są oczywiście szybkie ruchy okrężne główki z włosiem, co jest podstawą działania każdej szczoteczki elektrycznej.

Zobacz również: Szczoteczka elektryczna dla dzieci.

Szczoteczka soniczna – zalety

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest niezwykle proste. Wystarczy przyłożyć włosie do powierzchni szkliwa i odczekać kilka lub kilkanaście sekund, aby szczoteczka samodzielnie oczyściła ją z płytki nazębnej. Tak opracowuje się każdy ząb z każdej strony. Co najważniejsze, modele soniczne gwarantują najwyższą precyzję czyszczenia zębów. Usuwają nie tylko płytkę nazębną, ale i elementy kamienia nazębnego czy przebarwień na zębach. Mogą do pewnego stopnia oczyszczać również przestrzenie międzyzębowe, choć mimo tego nie należy zapominać o regularnym używaniu nici dentystycznej.
Szczoteczki soniczne są bezpieczne dla dziąseł i innych tkanek miękkich oraz szkliwa. Ograniczają ryzyko tworzenia rys w szkliwie, podrażnienia dziąseł i krwawienia dziąseł, a nawet paradontozy, która bierze się z obniżania linii dziąseł do granicy szyjek zębowych.

Dużą zaletą szczoteczek sonicznych, których nie odnotuje się w przypadku szczoteczek manualnych, są liczne opcje dodatkowe i udogodnienia. Modele soniczne mają wbudowane timery, które informują o zalecanym czasie szczotkowania zębów, jak również sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, jeśli włosie dociskane jest do zęba zbyt mocno. Można je podłączać do telefonu komórkowego, aby śledzić precyzję szczotkowania i korygować ewentualne błędy techniczne. Ponadto mają różne tryby pracy, np. wybielanie, ochrona dziąseł, delikatne lub głębokie czyszczenie i wiele innych. Można personalizować je do własnych potrzeb.

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to rozwiązanie idealne niemal dla każdego. Korzyści odniosą zwłaszcza osoby z wadami zgryzu, np. stłoczeniami zębów i zrotowanymi zębami, u których gromadzenie się płytki nazębnej w trudnodostępnych dla włosia szczoteczki miejscach jest codziennością. Z tego samego względu produkt poleca się osobom z uzupełnieniem protetycznym i stałymi aparatami na zęby. Tym bardziej że włosie szczoteczek sonicznych jest delikatniejsze dla uzupełnień i nie powoduje ich zniszczenia.

Modele soniczne będą wskazane dla osób z nadwrażliwością zębów oraz dla każdego, kto chce zadbać o zdrowy i piękny uśmiech na najwyższym poziomie. Sprawdzą się także w przypadku dzieci od 3. roku życia.

Szczoteczka soniczna – przeciwwskazania

Szczoteczka soniczna nie sprawdzi się u osób z poważnymi stanami zapalnymi dziąseł oraz odsłoniętymi szyjkami zębowymi. W praktyce nie ma żadnych innych przeciwwskazań do ich stosowania. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze stomatologiem podczas co półrocznej higienizacji zębów lub rutynowego przeglądu stomatologicznego jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Technologia oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna szczoteczek elektrycznych, Kompendium 2018.
  2. Szczepańska J., Hilt A., Daszkowska M., Marczuk-Kolada G. Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *