Szczoteczka elektryczna dla dzieci

Spis treści

Szczoteczka elektryczna dla dzieci zawsze będzie dobrym wyborem, ponieważ czyści zęby dokładniej niż tradycyjna szczoteczka manualna i jest przy tym delikatniejsza dla tkanek jamy ustnej. Rodzice powinni jednak wiedzieć, w jakim wieku wprowadzić takie rozwiązanie i na co zwracać uwagę podczas codziennej higieny jamy ustnej swojego dziecka.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci

Szczoteczka elektryczna – co to jest?

Szczoteczka elektryczna czyści zęby poprzez szybkie i automatyczne ruchy włosia. Przeważnie główka szczoteczki obraca się wokół własnej osi, a włosie może dodatkowo drgać i pulsować. W ciągu minuty główka wykonuje nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów, które rozbijają i usuwają płytkę nazębną wraz z przebarwieniami na zębach. Tego typu szczoteczki zasilane są akumulatorowo, stąd ich nazwa.

Innowacyjnym ulepszeniem klasycznych szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne, które działają właśnie z wykorzystaniem drgań. Soniczna szczoteczka do zębów wyposażona jest w akumulator, a także silnik emitujący drgania i słyszalne fale dźwiękowe o częstotliwości 20-20 000 Hz, które przenoszone są na główkę. Drgania te wykazują działania bakteriobójcze. Możliwe jest nawet usuwanie kamienia nazębnego we wczesnych etapach jego formowania się.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – czy warto?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci jest bardzo dobrym pomysłem. Jej największe zalety:

  • wygoda czyszczenia zębów – nie ma konieczności wykonywania okrężno-przesuwnych ruchów, które są niezbędne, aby doczyścić zęby zwykłą szczoteczką do zębów. Wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki elektrycznej do zęba, aby dokładnie go oczyścić, co jest dla dzieci wygodne i komfortowe;
  • bezpieczeństwo dla dziąseł i szkliwa – zbyt mocny docisk włosia w szczoteczce elektrycznej może być sygnalizowany alarmem dźwiękowym lub błyskowym, co sprawia, że dziecko uczy się prawidłowo myć zęby. Dodatkowo technika korzystania z tej szczoteczki jest bezpieczniejsza. Nie ma ryzyka, że dojdzie do odsłaniania szyjek zębowych poprzez szczotkowanie zębów w kierunku dziąseł;
  • precyzja czyszczenia zębów – szczoteczki elektryczne są znacznie dokładniejsze w usuwaniu płytki nazębnej. Ich działanie obejmuje także część przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Oczywiście nie należy przez to pomijać znaczenia nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych, zwłaszcza przy stłoczeniach zębów.

Kupno szczoteczki elektrycznej dla dziecka jest opłacalną inwestycją. Po zużyciu włosia wystarczy wymienić główkę, a pozostała część produktu nadaje się do użytkowania przez wiele lat. Szczoteczki dla dzieci dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i rozmiarowych, dlatego ich wybór będzie jednocześnie dobrą zabawą, co zachęci dziecko do systematycznego utrzymywania higieny jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – jak myć nią zęby?

Mechaniczne usuwanie płytki nazębnej podczas codziennego szczotkowania zależy od wielu czynników, w tym od samej szczoteczki, końcówki wymiennej (kształtu włókien oraz kąta ich ustawienia), techniki szczotkowania oraz czasu poświęcanego na higienę jamy ustnej. Aby zmaksymalizować skuteczność usuwania płytki nazębnej, stomatolodzy rekomendują mycie zębów przez co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Badania wykazały, że większość osób przeznacza na tę czynność mniej niż 2 minuty. Szczoteczki elektryczne mają zazwyczaj wbudowany timer, który informuje o zakończeniu czyszczenia. To pierwszy aspekt, na który warto zwracać uwagę.

Należy również nauczyć dziecko posługiwania się taką szczoteczką, np. inicjując zabawę. Włosie przykłada się do każdego ząbka od strony językowej i policzkowej. Jeśli dziecko nie ma jeszcze wykształconej precyzji ruchów, najpierw może samodzielnie wyszczotkować zęby, później zaś rodzic poprawia po nim tę czynność.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – od jakiego wieku?

Mycie zębów to podstawowa czynność higieniczna w życiu każdego człowieka już od momentu pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Producenci zalecają jednak, aby modele elektryczne wprowadzać dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Technologia oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna szczoteczek elektrycznych, Kompendium 2018.
  2. Szczepańska J., Hilt A., Daszkowska M., Marczuk-Kolada G. Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *