Co na ból zęba?

Spis treści

Co na ból zęba sprawdza się najlepiej? Istnieje szereg domowych sposobów łagodzących dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej, a większość z nich wykazuje dobrą skuteczność, lecz jedynie chwilową. Nie działają bowiem przyczynowo, lecz objawowo. Można je stosować podczas oczekiwania na wizytę u dentysty, lecz nigdy jako jej zastępstwo.

Co na ból zęba?

Co na ból zęba?

Ból zęba najczęściej wynika z podrażnienia lub stanu zapalnego miazgi zęba. Miazga zęba jest bardzo dobrze unaczynioną i ukrwioną tkanką, znajdującą się pod szkliwem i zębiną. Do zapalenia w jej obrębie najczęściej dochodzi w związku z próchnicą, ukruszeniem zęba, zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych czy wszelkiego rodzaju ubytkami, przez które bakterie mogą penetrować w głąb tkanek. Wszelkie domowe metody objawowe nie są w stanie wyeliminować bakterii i stanu zapalnego z miazgi, ponieważ nie sięgają tak głęboko. Mogą chwilowo uśmierzać ból, aby czas oczekiwania na właściwe leczenie nie był przykry i uciążliwy. Jakie są sprawdzone i najczęściej polecane metody na ból zęba?

Zobacz również: Szybki sposób na ból zęba.

Goździki na ból zęba

Goździki oprócz olejku lotnego zawierają w swoim składzie do 14% garbników zwanych czerwienią goździkową, związki śluzowe oraz kariofylinę (naturalny dwucykliczny seskwiterpen), eugeninę i kwas oleanowy. Dawniej goździki, jako przyprawa, pomagały w regulacji trawienia, a olejek goździkowy głównie wykorzystywany był do łagodzenia dolegliwości bólowych zębów. Zastosowanie to jest popularne również w dzisiejszych czasach. Ma nie tylko działanie przeciwbólowe, ale i antyseptyczne, rozgrzewające oraz dezynfekcyjne. Działa zwłaszcza w stosunku do bakterii:

  • Escherichia coli;
  • Mycobacterium phlei;
  • Bacillus subtilis;
  • Streptococcus aureus;
  • Aspergillus niger;
  • Penicillium chrysogenum.

Aby zmniejszyć ból zęba, wystarczy włożyć do ust 2-3 główki goździków (goździki zmielone nie sprawdzą się najlepiej), a następnie delikatnie je rozgryźć bolącym zębem. Rozgryzione goździki ściskamy delikatnie zębem i trzymamy tak zagryzione przez 5-10 minut. Czynność można powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Alternatywnie wykorzystać można naturalny olejek goździkowy, którego 2-3 krople aplikuje się bezpośrednio na bolącego zęba bądź nakłada na wacik kosmetyczny i zagryza go tym zębem.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból zęba.

Zimny okład na ból zęba

Silne działanie przeciwbólowe wykazują zimne okłady. Wykonuje się je najczęściej z użyciem kompresu żelowego dostępnego do kupienia w każdej aptece bądź woreczka z kostkami lodu. Alternatywnie i w ostateczności takie samo działanie wywrze dowolna mrożonka wyjęta z zamrażalnika, np. mix warzyw do zupy. Taką mrożonkę należy zawinąć w ściereczkę kuchenną lub bawełnianą bluzkę, a następnie przyłożyć do policzka od strony bolącego zęba na około 10-15 minut.

Niskie temperatury działają znieczulająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zabiegi te wykazują wysoki profil bezpieczeństwa i można wykonywać je wielokrotnie w ciągu dnia. Ważne, aby nie przykładać lodu lub mrożonki bezpośrednio do skóry, ponieważ może wówczas dojść do odmrożenia.

Sprawdź również: Ból głowy od zęba.

Płukanka z szałwii na ból zęba

Szałwia wykazuje działanie przeciwbakteryjne, fungi- i wirusostatyczne. Udowodniono, że jest aktywna m.in. wobec bakterii gram-dodatnich (Staphylococcus epidermidis). Dzięki swoim właściwościom działa miejscowo przeciwbólowo, przynosząc ulgę w przypadku dolegliwości związanych z zębami i dziąsłami. Wystarczy przygotować prostą płukankę do jamy ustnej z naparu szałwiowego. Suszone liście szałwii należy zalać wrzątkiem, a następnie przykryć i odstawić na około 5-10 minut. Po upływie tego czasu napar odcedza się i ponownie pozostawia do momentu, aż ostygnie. Gdy tak się stanie, wykorzystuje się go do płukania jamy ustnej.

Zobacz również: Zioła na zęby.

W tym celu należy wziąć do ust spory łyk naparu, a następnie płukać nim jamę ustną i gardło bądź po prostu pozostawić go w ustach na 2-3 minuty. Następnie napar wypluwa się do zlewu – nigdy nie powinno się go połykać, ponieważ po wykonanej czynności zawiera on w sobie bakterie chorobotwórcze. Dla lepszego efektu napar można schłodzić w lodówce. Wówczas czerpiemy dodatkowe korzyści z działania niskich temperatur. Płukanie ust nie sprawdzi się bezpośrednio po wyrwaniu zęba, ponieważ może spowodować wystąpienie suchego zębodołu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowak K., Ogonowski J., Jaworska M., Grzesik K., Olejek goździkowy – właściwości i zastosowanie, Chemik, 2012, 66, 2, 145-152.
  2. Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Błażejak S., Bieniak K., Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej (Salvia Officinalis L.), Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 3, str. 667-672.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *