Suchy zębodół

Spis treści

Suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba, które nie należy do przyjemnych. Wiąże się ze zbyt wczesnym usunięciem tworzącego się skrzepu, w związku z czym rana nie jest w stanie prawidłowo się zagoić. Usunięcie zęba to jeden z częściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Proces gojenia zębodołu zwykle przebiega bez żadnych powikłań i dolegliwości, aczkolwiek suchy zębodół pojawia się u 4% pacjentów.

Suchy zębodół

Jak powstaje suchy zębodół?

W momencie usunięcia zęba następuje przerwanie ciągłości błony śluzowej, naczyń krwionośnych i tkanek miękkich. W miejscu zęba powstaje krwawiąca rana, rozpoczynają się więc procesy naprawcze organizmu. Mają na celu nie tylko zatrzymanie krwawienia, ale i stworzenie idealnych warunków do zagojenia się uszkodzeń. Tworzy się skrzep, stanowiący fizjologiczne i pożądane zjawisko. Podczas gojenia się tkanek błona śluzowa stopniowo jest odbudowywana. Niestety, pacjenci często wypłukują skrzep (np. podczas płukania ust po wyszczotkowaniu zębów lub picia ciepłych napojów w krótkim czasie po ekstrakcji). Zostają wtedy zaburzone procesy naprawcze, co skutkuje powstaniem suchego zębodołu. Czynnikami ryzyka są dodatkowo:

Większe ryzyko powstania suchego zębodołu ma miejsce po długich i trudnych ekstrakcjach, gdy silny ból utrzymuje się przez 2 dni po zabiegu, a także gdy wyrwany ząb znajdował się w żuchwie niż gdyby rósł w szczęce.

Czym jest suchy zębodół – objawy

Suchy zębodół to dolegliwość zwana również pustym zębodołem, w odniesieniu do braku skrzepu. Wiąże się z silnym bólem poekstrakcyjnym oraz zapaleniem kości zębodołu. Ból ma charakter pulsujący i pojawia się zwykle w ciągu 2-4 dni po zabiegu. Często jest tak silny, że wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Może promieniować do ucha i głowy, czemu towarzyszą:

  • obrzęk i zaczerwienienie dziąsła;
  • zaburzenia smaku;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • nadmierna wrażliwość tkanek w jamie ustnej.

Sporadycznie z suchym zębodołem występuje powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi.

Suchy zębodół – zapobieganie

W związku z tym, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia suchego zębodołu jest wypłukanie skrzepu, przez kilka dni po ekstrakcji zęba należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Nie należy pomijać codziennego szczotkowania zębów, jednak w okolicy rany wykonujemy je bardzo delikatnie, omijając zębodół. Znaczenie ma również płukanie ust po szczotkowaniu zębów – najlepiej tego nie robić, jedynie wypluwając dokładnie resztki piany z pasty bądź płukać bardzo delikatnie chłodną wodą. Przez kilka dni należy zrezygnować z palenia papierosów oraz picia gorących napojów.

Przez 2 dni po ekstrakcji należy zrezygnować z picia alkoholu, gorących kąpieli, korzystania z sauny, intensywnego wysiłku fizycznego oraz spożywania twardych pokarmów. Płukanie jamy ustnej wykonujemy poprzez nabranie płynu do ust, przytrzymanie go przez około 30 sekund bez wykonywania żadnych ruchów, a następnie wyplucie go.

Suchy zębodół – leczenie

W momencie wystąpienia suchego zębodołu należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który wykonywał ekstrakcję zęba. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się płukanie rany odpowiednimi roztworami usuwającymi podrażniające zanieczyszczenia. Zwykle jest to roztwór soli fizjologicznej lub wodorowęglan sodu. Kolejnym popularnym sposobem leczenia suchego zębodołu jest umieszczanie w nim tabletek z kwasem acetylosalicylowym, o ile pacjent nie jest uczulony na ten związek. W zależności od przypadku stomatolog może zabezpieczyć ranę opatrunkiem jałowym i zalecić przepłukiwanie zębodołu w domu. Jeśli suchy zębodół współwystępuje z infekcją bakteryjną, lekarz przepisuje antybiotyk. Leczenie trwa na ogół 7-10 dni, a rokowania są dobre.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Preiskorn M., Trykowski J., Żmuda S., Pogorzelski C., Leczenie suchego zębodołu z zastosowaniem pola elektromagnetycznego, Stomatologia Współczesna, 2/2001.
  2. Janas A., Grzesiak-Janas G., Sikorska I. Własne obserwacje w leczeniu suchego zębodołu lekiem izopatycznym Notakehl D5, Dental and Medical Problems, 3/2005.
  3. Pasternak M., Woroń J., Postępowanie w bólu poekstrakcyjnym, Ból, 1/2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *