Domowe sposoby na ból zęba

Spis treści

Domowe sposoby na ból zęba wprawdzie nie zlikwidują przyczyny tych dolegliwości, aczkolwiek warto je znać. Często można po nie sięgnąć wówczas, gdy musimy czekać na wyznaczoną wizytę u dentysty, a ból staje się coraz bardziej uporczywy.

Domowe sposoby na ból zęba

Przyczyny bólu zęba

Zęby mogą boleć z różnych przyczyn, jednak niemal zawsze wymagają one leczenia stomatologicznego. Najczęściej przyczyną bólu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, co skutkuje powstawaniem próchnicy czy kamienia nazębnego. Kamień może obejmować powierzchnię zęba znajdującą się pod dziąsłem, przez co rozwija się stan zapalny, a dziąsła krwawią i są opuchnięte. Inną przyczyną może być zapalenie miazgi zęba.

Odrębną grupą czynników etiologicznych są urazy twarzoczaszki, w przebiegu których dochodzi do uszczerbku powierzchni zęba. Może to być pęknięcie, a nawet odłamanie kawałka zęba. Przyczyną może być również wyżynanie się zębów mądrości lub zębów mlecznych w przypadku dzieci.

Na końcu należy wspomnieć o leczeniu ortodontycznym, które bezspornie wiąże się z dolegliwościami bólowymi zębów. Zwłaszcza tuż po założeniu stałego aparatu, gdy zęby przystosowują się do nowych warunków, a także każdorazowo po wizycie kontrolnej, na której wymieniane i dopasowywane są nowe łuki.

Domowe sposoby na ból zęba

Wykorzystując domowe sposoby na ból zęba często można na tyle uśmierzyć dolegliwości, że czas oczekiwania na wizytę dentystyczną nie będzie się dłużył. Wybierając metodę uśmierzania bólu należy mieć na względzie przyczynę dolegliwości. Przykładowo, jeśli zęby bolą, ponieważ założono stały aparat na zęby, zazwyczaj zaleca się przeczekanie dolegliwości i wykonywanie zimnych okładów na policzki. Aby ból nie był tak wyczuwalny poleca się przez te 2-3 dni spożywać miękkie, płynne pokarmy (lody, jogurty, zupy krem).

Środki farmakologiczne

Niemal każdy posiada w domowej apteczce środki przeciwbólowe. To najprostsza metoda uśmierzania bólu. Najlepiej sprawdzają się leki z paracetamolem (na lekkie bóle zęba) lub ibuprofen (na silniejsze bóle).

Ziołolecznictwo

Ta dziedzina medycyny alternatywnej znajduje coraz więcej zwolenników, ponieważ w naturalny sposób można zmniejszyć wiele objawów. Najbardziej znanym ziołem o działaniu przeciwbólowym są goździki. Mogą być one sproszkowane, suszone w całości (kwiaty) lub w postaci olejków eterycznych. Jeśli do dyspozycji mamy suszony kwiat warto go rozgryźć i trzymać w ustach, aż do ustąpienia dolegliwości bólowych. Niekiedy może to trwać nawet pół godziny, jednak wiele osób wskazuje na dobre efekty tej metody. W przypadku olejku eterycznego należy zachować szczególną ostrożność, aby krople nie miały kontaktu z dziąsłem czy językiem. Należy nasączyć wacik kosmetyczny 2-3 kroplami, a następnie przyłożyć w bolące miejsce.

Jeśli ból spowodowany jest rozwojem stanu zapalnego w jamie ustnej można z powodzeniem zastosować ziołowe płukanki do ust. W przypadku stanów zapalnych dobrze sprawdzają się ciepłe napary z szałwii czy rumianku. Trzeba przy tym pamiętać, że nie mogą być posłodzone. Takim naparem należy co jakiś czas płukać jamę ustną.

Zimne okłady

Zimne okłady mogą działać przeciwbólowo, należy jednak pamiętać, aby przykładać je zewnątrzustnie. Oznacza to, że jeśli będzie boleć ósmy ząb, odpowiednio przygotowany, zimny okład przykłada się do policzka w okolicę tego zęba. Zaś jeśli ból pochodzi od górnej jedynki, zimny okład przykłada się do skóry między nosem a górną wargą.

Należy również pamiętać, że zimny okład nie powinien być przyłożony bezpośrednio do skóry, ponieważ może spowodować odparzenia. Chyba, że zastosowany zostanie specjalny okład, możliwy do bez pośredniego stosowania.

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *