Ból głowy od zęba

Spis treści

Ból głowy od zęba jest częstym zjawiskiem. Większość pacjentów zmagających się z bólami głowy szuka przyczyn neurologicznych, zrzuca winę na przemęczenie, stres czy zmianę pogody, bagatelizując oczywiste problemy, które mogą się nasuwać na myśl. W takich przypadkach zawsze warto więc skontrolować uzębienie. Dodatkowo zaleca się coroczną wizytę kontrolną u stomatologa, podczas której zostanie wykonana higienizacja zębów.

Ból głowy od zęba

Unerwienie zębów

Nerwy zębodołowe odchodzą od nerwu szczękowego i żuchwowego. Tworzą 3 grupy gałęzi:

  • gałęzie zębodołowe górne – stanowią przedłużenie nerwu szczękowego, wchodzą do otworów zębodołowych, po czym biegną w kanałach zębodołowych znajdujących się na podskroniowej powierzchni szczęki;
  • gałąź zębodołowa górna środkowa – odchodzi od nerwu podoczodołowego i wchodzi do kanalika w obrębie szczęki;
  • gałęzie zębodołowe górne przednie – odchodzą od nerwu podoczodołowego w kanale podczołowym.

Wszystkie powyższe gałęzie tworzą splot zębowy górny zlokalizowany ponad wierzchołkami korzeni i tworzą charakterystyczny łuk. Tkanka łączna wiotka ozębnej zawiera naczynia krwionośne i chłonne, włókna nerwowe, komórki ozębnej oraz zakończenia nerwowe. Unerwienie miazgi zęba jest niezwykle bogate i dzięki temu stanowi przedmiot ogromnego zainteresowania. Wykazano, że pobudzanie zakończeń czuciowych miazgi wywołuje głównie dolegliwości bólowe. Co ciekawe, schorzenia dowolnego nerwu unerwiającego ząb może skutkować bólami odległymi, np. w obrębie głowy.

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może także boleć ząb, w którym nie obserwuje się żadnych procesów patologicznych. Wówczas jest objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub ma pochodzenie sercowo-naczyniowe, mózgowe, mięśniowe. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów i odwrotnie, ból zęba może powodować ból głowy lub okolicy twarzy.

Ból głowy od zęba – przyczyny

Problemy zdrowotne zębów, które mogą generować ból odczuwany w całej głowie lub w określonych jej lokalizacjach, to przede wszystkim:

Co istotne, także bruksizm (patologiczne zaciskanie i ścieranie powierzchni zębowych) pośrednio przyczynia się do bólów głowy, mimo że źródło problemu leży w zębach i w stawach skroniowo-żuchwowych. Napięcia przenoszone strukturami mięśniowymi dochodzą aż do głowy, co może być mylnie brane za napięciowe bóle głowy lub nawet migreny. Ból głowy od zęba może mieć też związek z aparatem ortodontycznym. Niektórzy pacjenci wskazują na ból głowy w ciągu kilku pierwszych dni (1-3) od momentu jego pierwotnego założenia. Zapalenie dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej znacznie rzadziej powodują ból głowy.

Ból głowy od zęba – diagnostyka

Diagnostyka bólu głowy pochodzenia zębowego jest bardzo łatwa. Wystarczy udać się do stomatologa na szczegółowy przegląd uzębienia. Jeśli stomatolog nie zauważy żadnych zmian zapalnych czy próchnicowych, uzupełniająco warto wykonać RTG zębów. Być może problemem jest zgorzel czy torbiel zęba, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jeśli w dalszym ciągu badania wyjdą prawidłowo, najlepiej skonsultować się z lekarzem neurologiem i wykonać tomografię komputerową głowy. Istnieje ryzyko, że bóle głowy mają pochodzenie psychogenne i wiążą się z nadmiernym stresem w życiu codziennym lub nerwicą. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się wizyta u psychoterapeuty.

Ból głowy od zęba – leczenie

Bóle głowy pochodzenia zębowego leczy się przyczynowo z bardzo dobrym rezultatem. Przykładowe metody leczenia w zależności od problemu:

  • stan zapalny w obrębie zatoki szczękowej – farmakoterapia: antybiotyki, leki mukolityczne, leki przeciwzapalne;
  • nadwrażliwość zębiny – stosowanie past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru, hydroksyapatytu, chlorku lub azotanu potasu oraz chlorku strontu, fluoryzacja zębów;
  • zapalenie miazgi zęba – usunięcie patologicznych tkanek (często poprzez leczenie kanałowe), uzupełnienie ubytku, odtworzenie korony zęba;
  • zgorzel miazgi – leczenie kanałowe z aplikacją antybiotyków, ewentualnie antybiotykoterapia doustna;
  • błędnie dopasowane uzupełnienie protetyczne – wykonanie wycisków łuków zębowych i zdjęć RTG, a następnie ponowne wykonanie i dopasowanie uzupełnienia protetycznego;
  • wady ortodontyczne – założenie aparatu ortodontycznego;
  • ubytki powodujące przemieszczanie się zębów – dopasowanie uzupełnienia protetycznego;
  • stan zapalny zęba mądrości lub zatrzymanie zęba mądrości – rekomenduje się ekstrakcję zęba mądrości;
  • próchnica – opracowanie ubytków i odtworzenie ich, lakowanie zębów, fluoryzacja;
  • bruksizm – fizjoterapie stomatologiczna, stosowanie szyn na zęby, psychoterapia.

Leczenie zawsze jest dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Starostka-Tatar A., Łabuz-Roszak B., Rozmiłowska I., Torbus M., Pierzchała B., Pierzchała K., Chory z bólem głowy u stomatologa, Twój Przegląd Stomatologiczny, 4/2016.
  2. Stopińska K., Domitrz I., Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 5/2019.
  3. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *