Szczoteczka elektryczna

Spis treści

Szczoteczka elektryczna gwarantuje pełną precyzję codziennego szczotkowania zębów. Jest wygodna i bezpieczna w użyciu, dlatego można myć nią zęby już od najmłodszych lat. Wyróżnia się obecnością niewielkiego silniczka elektrycznego, który napędza główkę szczoteczki. Odmianą szczoteczek elektrycznych są modele soniczne, wykorzystujące dodatkowo fale ultradźwiękowe.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna – charakterystyka

Szczoteczka elektryczna to szczoteczka z wbudowanym akumulatorem ładowanym elektrycznie oraz przeważnie okrągłą główką, która porusza się ruchem rotacyjnym. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych ruchów podczas szczotkowania zębów, wystarczy przyłożyć włosie do powierzchni szkliwa i uruchomić szczoteczkę, aby ząb został dokładnie oczyszczony z płytki nazębnej. Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką może wykonywać nawet do 58 000 ruchów na minutę, z kolei szczoteczka soniczna może poruszać się z niesamowitą prędkością nawet do 96 000 ruchów na minutę.

Unikalnym i nowoczesnym rodzajem szczoteczek elektrycznych są te szczoteczki soniczne, w których zastosowano technologię fal dźwiękowych. Mechanizm generuje drgania dźwiękowe, wprawiające włosie końcówki wymiennej w ruch wymiatający. Częstotliwość drgań wynosi od 62 do 96 tysięcy, co daje zakres 31-48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Bardzo szybkie ruchy włosia doskonale usuwają płytkę nazębną i uporczywe osady, a co więcej, mogą rozbijać wstępnie uformowane złogi kamienia nazębnego. Natężenie drgań powoduje powstanie w jamie ustnej milionów mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które penetrują i oczyszczają miejsca trudno dostępne w jamie ustnej.

Zobacz również: Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się na wykonywaniu ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych, które generowane są poprzez ładunek elektryczny. Nowsze modele wyposażone są przeważnie w kilka programów pracy oraz funkcje, które wpływają na komfort użytkowania, m.in. czasomierze, czujniki kontroli nacisku i zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Główki szczoteczki są wymienne, więc po zużyciu się włosia wystarczy dokupić taką końcówkę. Nie ma konieczności wymiany całej szczoteczki, przez co może ona służyć przez wiele lat.

Samoistnie poruszające się włosie skutecznie i szybko rozbija i eliminuje płytkę nazębną wraz z przebarwieniami z powierzchni szkliwa. To jak szybko porusza się szczoteczka elektryczna, zależy od zastosowanej technologii. Czas szczotkowania zębów wynosi 2-2,5 minuty. Należy oczyścić każdą powierzchnię zęba – styczną, wargową oraz językową.

Zobacz również: Ile minut trzeba myć zęby?

Szczoteczka elektryczna – zalety

Obecnie naukowcy są jednomyślni, szczoteczki elektryczne są bardziej efektywne i skuteczniejsze w pielęgnacji jamy ustnej niż szczoteczki manualne. Gwarantują maksymalną precyzję usuwania resztek pokarmowych i płytki nazębnej, także z obszarów o utrudnionym dostępie. Oczywiście nie należy zapominać o nitkowaniu zębów i przestrzeni międzyzębowych przed każdym szczotkowaniem zębów – tam nie jest w stanie dotrzeć żadna szczoteczka. Poza precyzją higieny do grona zalet szczoteczek elektrycznych można zaliczyć:

  • wygodę i łatwość obsługi – wystarczy przyłożyć włosie do szkliwa. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych ruchów czy uczenia się rekomendowanych metod szczotkowania zębów, jak ma to miejsce przy szczoteczkach manualnych;
  • bezpieczeństwo – szczoteczka elektryczna nie podrażnia dziąseł i tkanek miękkich oraz nie uszkadza szkliwa. Jeśli jest dociskana zbyt mocno, pojawia się sygnał świetlny lub dźwiękowy;
  • liczne opcje dodatkowe – takie jak możliwość mierzenia czasu szczotkowania zębów czy obserwacja dokładności szczotkowania na smartfonie.

Decydując się na szczoteczkę elektryczną, należy mieć na uwadze, że będzie ona wymagała cyklicznego, systematycznego ładowania oraz że jest większa i cięższa od szczoteczki do zębów tradycyjnej. Mimo tego jest to inwestycja, która przełoży się na zdrowy i piękny uśmiech, a zatem z całą pewnością warta rozważenia.

Szczoteczka elektryczna – przeciwwskazania

Szczoteczki elektryczne nie są odpowiednie dla użytkowników z poważnymi uszkodzeniami i wadami szkliwa, dlatego przed zakupem powinni oni skonsultować się ze swoim stomatologiem. Przeciwwskazania względne i czasowe obejmują ponadto zapalenie dziąseł, okresy pooperacyjne, paradontozę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Oral-B, Technologia oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna szczoteczek elektrycznych, Kompendium 2018.
  2. Szczepańska J., Hilt A., Daszkowska M., Marczuk-Kolada G., Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *