Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa

Spis treści

Tradycyjne szczoteczki do zębów pomału odchodzą w niepamięć, wiele osób zastanawia się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa. Higiena jamy ustnej jest podstawą dbania o wygląd i zdrowie, dlatego szczoteczka do zębów jest produktem, który powinien posiadać każdy człowiek.

Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna posiada bardzo charakterystyczny sposób działania. Metoda czyszczenia zębów obejmuje bowiem emitowanie fal dźwiękowych przez włosie szczoteczki. Fale te usuwają bakterie w odległości do 4 mm od zakończenia włosia. Dzięki temu drobnoustroje bytujące w jamie ustnej mogą być skutecznie usuwane nawet z trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie podczas szczotkowania zębów wykonuje się tradycyjne ruchy mechaniczne z zachowaniem standardów prawidłowego szczotkowania zębów.

Połączenie ruchów wymiatających z falami dźwiękowymi sprawia, że powstaje trzeci sposób usuwania bakterii. Producenci nazywają to dynamiczną akcją czyszczącą. Oznacza to tylko tyle, że w efekcie następuje szybkie i dynamiczne mieszanie śliny, pasty i wody, przy czym mieszanka ta dostaje się do wszystkich miejsc w jamie ustnej. Wprawiona w ruch mieszanina skutecznie przepłukuje zęby i usuwa płytkę nazębną.

Co to jest szczoteczka ultradźwiękowa?

Można stwierdzić, że są to bardziej rozwinięte technologicznie szczoteczki soniczne. Emitują fale dźwiękowe o znacznie wyższych częstotliwościach niż w przypadku poprzednio omówionych szczoteczek. Niekiedy częstotliwość ta może być aż 1000 razy większa. W efekcie ma miejsce nie tylko skuteczne usuwanie zanieczyszczeń w jamie ustnej – jak w przypadku szczoteczek sonicznych, ale również mikromasaż tkanek jamy ustnej.

Szczoteczki ultradźwiękowe wykazują więc właściwości zarówno higieniczne, jak i terapeutyczne. Fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości pobudzają mikrokrążenie w tkankach przyzębia i tworzą efekt cieplny. Ponadto następuje nasilenie procesów utleniania i odżywiania komórek. Zauważa się wzmocnienie dziąseł, zmniejszenie częstotliwości krwawień z dziąseł oraz wzmacnianie ścian komórkowych.

Szczoteczka ultradźwiękowa a wizyta u stomatologa

Należy pamiętać, że choć szczoteczka ultradźwiękowa wykazuje działanie terapeutyczne i przyspiesza gojenie się mikrourazów w obrębie jamy ustnej, to z pewnością nie zastąpi wizyty u stomatologa. Osoby z różnymi problemami powinny traktować ją jako uzupełnienie leczenia, a nie podstawę terapii. Przykładowo, krwawiące dziąsła mogą być efektem kamienia nazębnego. Korzystanie ze szczoteczki ultradźwiękowej nie wyeliminuje przyczyny problemu, lecz w pewnym stopniu będzie działać objawowo. Aby usunąć problem i tym samym całkowicie wyeliminować krwawienia należy zdecydować się na skaling. Szczoteczka zaś może być wykorzystywana jako uzupełnienie leczenia i szybszy powrót do pełnego zdrowia.

Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa?

Wbrew pozorom nie można porównywać tych produktów, ponieważ różnią się one koncepcją czyszczenia zębów i przeznaczeniem. Szczoteczka ultradźwiękowa została stworzona z myślą o osobach z problemami w obrębie jamy ustnej. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób z:

W przypadku tych osób mocne dociskanie szczoteczki tradycyjnej lub sonicznej podczas mycia zębów może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami i dolegliwościami. Szczoteczka ultradźwiękowa dzięki bardzo wysokiej częstotliwości fal dźwiękowych czyści zęby już przy niewielkim zetknięciu się z ich powierzchnią. Nie trzeba zatem mocno dociskać włosia, aby usunąć bakterie i płytkę nazębną. Jednocześnie zauważa się opisany wyżej efekt terapeutyczny.

Szczoteczka soniczna z kolei będzie przeznaczona dla osób o zdrowych zębach i bez kłopotów w obrębie jamy ustnej. Jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w jeszcze większym stopniu zadbać o higienę jamy ustnej. Szczoteczki soniczne są bardziej efektywne w swoim działaniu niż szczoteczki tradycyjne. Dzięki temu poleca się ich stosowanie osobom z aparatami ortodontycznymi oraz protezami i uzupełnieniami protetycznymi. U takich osób dokładne oczyszczenie wielu miejsc w jamie ustnej może być utrudnione (szczególnie w przypadku aparatów na zęby).

Zobacz również: Jak myć zęby?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Krupiński J., Diagnostyka i leczenie zmian endodontyczno-periodontologicznych, Wydawnictwo Czelej, 2005.
  2. Potoczek S., Stomatologia zachowawcza tom 1, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2001.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *