Każda osoba bez względu na wiek powinna dobrze wiedzieć, ile minut trzeba myć zęby. Ta wiedza jest podstawą dbania o właściwą higienę jamy ustnej, którą należy prowadzić już od momentu wyrznięcia się pierwszych zębów mlecznych. Czas trwania codziennego szczotkowania zębów może różnić się nieco w zależności od stanu uzębienia, średnio wynosi jednak 2-3 minuty.
Ile minut trzeba myć zęby?
Źródła medyczne nie podają jednoznacznie optymalnego czasu trwania szczotkowania zębów. Najczęściej spotkać się można z twierdzeniem, że korzystając ze szczoteczki do zębów manualnej szczotkowanie, powinno trwać 3-3,5 minuty, zaś korzystając ze szczoteczek elektrycznych, szczoteczek sonicznych czy ultradźwiękowych około 2-3 minuty. Zaletą szczoteczek elektrycznych jest sygnalizowanie o możliwości zakończenia czynności (po upływie wskazanego czasu zapala się lampka lub pojawia się sygnał dźwiękowy), jak również informacja o zbyt intensywnym dociskaniu włosia do zębów.
Ile minut myć zęby przy aparacie ortodontycznym?
Czas trwania szczotkowania zębów w przypadku osób z założonym stałym aparatem ortodontycznym nieco się wydłuża. Wszystko przez to, że należy wymieść płytkę nazębną i resztki pokarmowe nie tylko z powierzchni zębów, ale i z okolic drutów czy zamków ortodontycznych. Optymalnie dodaje się 30-60 sekund do całkowitego czasu trwania szczotkowania zębów, czas ten więc może wynieść 3,5-4 minuty przy korzystaniu ze szczoteczki manualnej i 2,5-3,5 minuty przy korzystaniu ze szczoteczki elektrycznej. Wystarczy przy każdym zębie zatrzymać się nieco dłużej, dodatkowo skupiając się na okolicach aparatu ortodontycznego.
Szczotkowanie zębów a nitkowanie
W wymieniony wyżej zalecany czas szczotkowania zębów nie wlicza się czas przeznaczony na dodatkowe zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej, np. nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych czy wykonywanie płukanek jamy ustnej. Przykładowo nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może trwać dodatkowo 1-3 minuty, w zależności od tego, czy dana osoba korzysta ze stałego aparatu na zęby, czy nie. Niektórzy decydują się także na korzystanie z tzw. irygatora na wodę. Dzięki niemu można szybko usunąć resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc. Zabieg wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem szczotkowania i nitkowania.
Ile minut trzeba myć zęby przy uzupełnieniu protetycznym?
Czas mycia zębów w przypadku osób posiadających uzupełnienie protetyczne (np. mosty zębowe, korony na zębach, licówki) nie różni się od czasu mycia własnych zębów, bez żadnego uzupełnienia. Celem protetyki jest bowiem zastąpienie utraconych zębów lub ich fragmentów odpowiednimi materiałami i protezami, dzięki czemu będą nie do odróżnienia od pozostałego uzębienia. Należy więc traktować je w taki sam sposób. Różnica może wynikać jedynie z rodzaju szczoteczek i past do zębów, z których się korzysta. Przykładowo, szczoteczka nie może mieć zbyt twardego włosia, aby nie zarysować powierzchni uzupełnienia. Z tego samego względu nie poleca się sięgania po pasty wybielające ze ściernymi drobinkami.
Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?
Ile minut trzeba myć zęby mleczne?
Zęby należy myć już od pierwszych chwil, gdy pojawią się w jamie ustnej. W przypadku dzieci wszystko odbywa się poprzez zabawę, dlatego czas higieny jamy ustnej może się wydłużyć. Sam akt szczotkowania zębów mlecznych trwa optymalnie 2-2,5 minuty. Czas ten może skrócić się u niemowląt, ponieważ nie mają one jeszcze wyrzniętych wszystkich mleczaków. Im mnie zębów w jamie ustnej, tym krótsze szczotkowanie.
Zobacz również: Jak myć zęby niemowlakowi?
Bez względu na to, czy są to zęby stałe, czy mleczne, należy szczotkować je 2-krotnie w ciągu dnia. Rano i wieczorem, przed pójściem spać. Jedna z zasad mówi, że powinno się szczotkować każdy kwadrant jamy ustnej przez około 30 sekund.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
- Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.