Jak czyścić protezę zębową?

Spis treści

Jak czyścić protezę zębową? Każda osoba korzystająca z uzupełnienia protetycznego powinna znać odpowiedź na to pytanie. Czynność ta różni się w zależności od tego, czy jest to proteza ruchoma, czy proteza stała. Zaniedbanie jej może doprowadzić nie tylko do zniszczenia uzupełnienia, ale także do rozwoju różnych schorzeń jamy ustnej.

Jak czyścić protezę zębową?

Jak czyścić protezę zębową ruchomą?

Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku pod strumieniem ciepłej wody z użyciem specjalnie dostosowanych do tego produktów (past, pianek, żeli, płynów) oraz specjalnej szczoteczki. Nie może być zbyt twarda, ponieważ rysowałaby powierzchnię protezy. Z tego samego względu nie zaleca się korzystania z past wybielających – posiadają one w swoim składzie ścierające drobinki. Zaleca się miękką szczoteczkę z włosia specjalnie przeznaczoną do szczotkowania protez zębowych. Aby wyczyścić protezę ruchomą, należy wyjąć ją z jamy ustnej, opłukać ciepłą wodą, wyszczotkować dokładnie odpowiednimi produktami i opłukać przed ponownym założeniem.

Wieczorem, po całym dniu, protezę wyjmuje się, czyści i umieszcza na noc w pojemniku zawierającym specjalny płyn. Płyn ten może mieć formę tabletek do rozpuszczania w wodzie lub być klasyczną cieczą do mieszania z wodą. Protezę ruchomą należy namoczyć przed każdym dłuższym nieużytkowaniem jej. Dodatkowo koniecznie trzeba pamiętać, aby:

  • nie czyścić protez zębowych we wrzącej wodzie;
  • nie stosować zwykłej pasty do zębów lub pasty wybielającej;
  • nie naprawiać samodzielnie pękniętej protezy ruchomej.

Ważne jest jednocześnie zachowanie całej jamy ustnej w czystości. Do mycia dziąseł używa się miękkiej szmatki i ciepłej wody. Właściwą porą do mycia dziąseł jest ranek przed założeniem protez zębowych lub wieczór tuż po ich wyjęciu z jamy ustnej. Po każdym posiłku warto dodatkowo przepłukać jamę ustną ciepłą wodą.

Jak czyścić protezę zębową stałą?

Obecność płytki nazębnej i niewłaściwe jej usuwanie z protezy ma ścisły związek ze zwiększoną częstością występowania stomatopatii protetycznych, objawiających się klinicznie różnego stopnia stanem zapalnym błony śluzowej jamy ustnej umiejscowionego pod płytą protezy. Dlatego osoby posiadające stałą protezę zębową powinny szczególnie zadbać o ogólną higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać, aby:

  • czyścić protezę po każdym posiłku przez około 3 minuty, włączając w to oczyszczanie przestrzeni pod protezą nicią dentystyczną;
  • uczęszczać na zabieg higienizacji zębów co 6 miesięcy.

Do czyszczenia protezy stałej użyć można zwykłej, miękkiej szczoteczki do zębów o małej główce. Dobrze sprawdzą się także wysokiej jakości szczoteczki soniczne. Pasty mogą być klasyczne, jednak z wykluczeniem tych o działaniu wybielającym. Technika szczotkowania zębów nie różni się od tej rekomendowanej osobom z własnym uzębieniem.

Zobacz również: Higiena jamy ustnej osób starszych.

Proteza zębowa – pozostałe informacje

W przypadku uszkodzenia protezy (złamanie, wypadnięcie zęba) nie należy jej używać lub podejmować próby naprawy we własnym zakresie. Konieczna jest osobista wizyta u stomatologa w celu ustalenia przyczyn uszkodzenia i naprawy. Jako że nie wszystkie procesy patologiczne sygnalizowane są dolegliwościami bólowymi, istnieje potrzeba okresowych wizyt kontrolnych u stomatologa (najlepiej co 6 miesięcy). Proteza nieużywana przez dłuższy czas nie nadaje się do dalszego użytkowania, dlatego należy przestrzegać systematyczności.

Podczas użytkowania protezy może dojść do powstania otarć, odleżyn i grzybicy jamy ustnej, w związku z tym wspomagająco zaleca się używanie żelu stomatologicznego z chlorheksydyną 0,2%. Jeżeli dolegliwości utrzymują się powyżej kilku dni, należy skonsultować się ze stomatologiem. Ryzyko tych dolegliwości wzrasta przy braku wyjmowania protezy na noc. Tkanki miękkie jamy ustnej również muszą odpocząć od uzupełnienia protetycznego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mierzwińska-Nastalska E., Zasady użytkowania, czyszczenia i pielęgnacji protez całkowitych, Protetyka Stomatologiczna, 4/2011.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *