Protezy ruchome

Spis treści

Protezy ruchome to zbiór różnego rodzaju uzupełnienia protetycznego o charakterze wyjmowanym. Innymi słowy, mają one za zadanie zastąpić utracone uzębienie u pacjenta i są możliwe do samodzielnego wkładania i wyjmowania. Mogą być częściowe lub całkowite, a przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą użytkownikowi przez wiele lat. Cennik protez ruchomych rozpoczyna się od wartości 1000 zł. Ostateczna cena zależy od materiału, z którego ją wykonano oraz rodzaju.

Protezy ruchome

Protezy ruchome – rodzaje

Najpopularniejszy podział wyróżnia protezy zębowe ruchome całkowite i częściowe. Całkowite to inaczej cały łuk zębowy, który można samodzielnie wyjmować i umieszczać w jamie ustnej. Znajduje zastosowanie przy całkowitym braku zębów w danym łuku zębowym. Z kolei protezy ruchome częściowe wykorzystuje się wówczas, gdy w danym łuku zębowym brakuje jedynie kilku zębów. Zarówno protezy ruchome całkowite, jak i częściowe, zaliczamy do tzw. protez osiadających. Protezami ruchomymi nieosiadającymi są:

  • szkieletowe;
  • szkieletowe na zatrzaskach, ryglach lub koronach teleskopowych;
  • całkowite overdenture na implantach lub korzeniach zębów pacjenta.

Zazwyczaj protezy ruchome wykonane są z akrylu lub tworzyw elastycznych.

Zalety protez ruchomych

Różnorodność konstrukcji protetycznych w przypadku protez ruchomych sprawia, że mogą być one stosowane w każdej konfiguracji braków częściowych w uzębieniu, także jako zaopatrzenie natychmiastowe. Mogą również być wykorzystywane przy całkowitym bezzębiu. Z całą pewnością korzystanie z protez ruchomych jest korzystniejsze dla zdrowia niż rezygnacja z nich. Podczas żucia pokarmów obciążają podłoże tkankowe na którym się znajdują, prowadząc do stałej przebudowy błon śluzowych, kości i przyzębia. Z kolei poprzez mięśnie oddziałują na stawu skroniowo-żuchwowe, zmniejszając ryzyko ich dysfunkcji. Podsumowując, protezy ruchome przyczyniają się nie tylko do poprawy efektu wizualnego uśmiechu, ale również do zachowania właściwych warunków zgryzowych, prawidłowej wymowy czy spożywania stałych pokarmów.

Dużą ich zaletą jest ponadto fakt ruchomości. Innymi słowy, możemy wyjąć je z jamy ustnej w dowolnym momencie, co nawet osobom starszym i niedoświadczonym nie przysparza większych problemów. Dzięki temu można dokładnie je oczyścić.

Dobór protezy ruchomej

Jeszcze przed przystąpieniem do doboru protezy zębowej należy dokładnie zbadać elementy strukturalne jamy ustnej, które będą miały bezpośredni kontakt z uzupełnieniem. Z kolei przy wyborze konstrukcji protezy lekarz powinien kierować się zasadą, aby obciążenia czynnościowe przekazywane przez poszczególne składowe protezy rozkładały się planowo i celowo w odniesieniu do pozostałego uzębienia oraz tkanek podłoża. Przykładowo, przy braku zębów skrzydłowych proteza częściowa powinna przenosić część obciążenia okluzyjnego na zęby oporowe, zaś pozostałą część na podłoże śluzówkowo-kostne dzięki płycie pokrywającej pole protetyczne.

Istnieje wiele rodzajów ruchomych protez zębowych, dlatego każdorazowo należy dobierać je do indywidualnych potrzeb pacjentów. W tym celu wykonuje się dokładne oględziny jamy ustnej oraz zdjęcia RTG, po czym pobiera się wyciski łuków zębowych.

Protezy ruchome – pielęgnacja

Przy protezach niezwykle ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Jest to ciało obce, na którym chętnie odkładają się bakterie i resztki pokarmowe. Czyszczenie ruchomych protez jest znacznie ułatwione, ponieważ możemy je bez trudu wyjąć, uwidaczniając zabrudzenia i niedostępne zakamarki. Protezę ruchomą czyścimy za pomocą specjalnej szczoteczki o podwójnej główce, np. z użyciem szarego mydła. Nie wykorzystujemy w tym celu tradycyjnych past do zębów, ponieważ zawierają one czyszczące drobinki, które mogłyby uszkadzać powierzchnię uzupełnienia protetycznego. W tych mikrouszkodzeniach będą w przyszłości gromadzić się bakterie.

Protezę wyjmujemy 2 razy dziennie, choć zaleca się mycie jej po każdym posiłku. Na noc powinna zostać wyjęta i umieszczona w naczyniu z czystą wodą (wymienianą codziennie). Protezy akrylowe można na noc pozostawić do wyschnięcia. Wówczas z samego rana, przed ponownym umieszczeniem jej w jamie ustnej, wystarczy opłukać ją pod bieżącą wodą.

Proteza ruchoma, podobnie jak naturalne uzębienie, powinna znajdować się pod stałą kontrolą stomatologa. Zaleca się więc profilaktyczne wizyty co pół roku. Dodatkowo po każdej infekcji jamy ustnej (opryszczka, afty, drożdżyca itd.) protezę ruchomą należy zdezynfekować płynem zawierającym w składzie chlorheksydynę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Benke T., Wrzesiewska M., Stałe i ruchome uzupełnienie protetyczne – podział, pielęgnacja, rodzaje materiałów, Asysta Dentystyczna, 3/2017.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *