Higiena jamy ustnej osób starszych

Spis treści

Higiena jamy ustnej u osób starszych jest bardzo ważna, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wielu chorób zębów i przyzębia. Starsze osoby wykazują również tendencję do pomijania codziennego szczotkowania, zmagają się z kserostomią, chorobami przewlekłymi czy po prostu mają trudność z szerokim otwarciem jamy ustnej. Nie sprzyja to dbaniu o higienę uzębienia.

Higiena jamy ustnej osób starszych

Problemy stomatologiczne osób starszych

Osoby starsze wykazują mniejszą dbałość o higienę jamy ustnej z wieku przyczyn. Między innymi są to:

  • choroby ogólnoustrojowe, zwiększające ryzyko schorzeń jamy ustnej, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy twardzina układowa;
  • niemożność szerokiego otwarcia jamy ustnej, mikrostomia;
  • suchość w jamie ustnej, np. wskutek przyjmowania leków czy zespołu Sjogrena;
  • niedobory witaminowe.

Osoby starsze często korzystają z uzupełnienia protetycznego, tj. noszą sztuczne protezy zębowe. Jednocześnie uważają, że taki dodatek nie wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia. O ile stan zdrowia seniora to jedna kwestia, o tyle uświadamianie powinno stanowić podstawę codziennej pielęgnacji w pewnym wieku.

Higiena jamy ustnej u osób starszych

Osoby starsze powinny dbać o higienę jamy ustnej porównywalnie do osób w młodszym wieku. Ważne są:

  • codzienne szczotkowanie zębów lub protez;
  • nitkowanie zębów;
  • korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej;
  • unikanie chodzenia spać bez wcześniejszego umycia zębów;
  • dbanie o czystość języka, podniebienia i policzków.

Inaczej prezentuje się codzienna higiena naturalnych zębów, a inaczej zębów sztucznych. W tym drugim przypadku należy korzystać ze specjalnych past i preparatów myjących, które nie uszkodzą delikatnej struktury protez. Z kolei w czyszczeniu zębów naturalnych istotne jest stosowanie past z fluorem. Na szczęście istnieje wiele udogodnień, które ułatwiają osobom starszym dbanie o siebie. Są to m.in. szczoteczki elektryczne, które nie wymagają aż tak dużej sprawności manualnej.

Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?

Regularne wizyty u stomatologa dopełniają całość osobistej higieny. Jako że w pewnym wieku wzrasta ryzyko licznych chorób – paradontozy, nadwrażliwości zębów, próchnicy korzeni zębów itd. – stomatolog powinien przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolne oględziny jamy ustnej. Dodatkowo częstsze wizyty wskazane są seniorom, którzy cierpią na poważne choroby ogólnoustrojowe lub przyjmują leki wpływające negatywnie na stan szkliwa.

Nawilżanie błon śluzowych jamy ustnej

Mniejsza produkcja śliny w pewnym wieku stanowi zjawisko fizjologiczne. Zmiany zachodzące w układzie hormonalnym i endokrynnym sprawiają, że osoby starsze często skarżą się na mniejszą produkcję śliny. Mimo tego powinna ona się odbywać. Brak wydzielania śliny jest poważnym problemem zdrowotnym i wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Taka osoba powinna korzystać ze specjalnych preparatów nawilżających, które można zakupić w każdej aptece, ponieważ sucha śluzówka skutkuje szybkim rozwojem próchnicy i nieświeżym oddechem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *