Zawartość fluoru w pastach do zębów

Spis treści

Zawartość fluoru w pastach do zębów to temat dyskusyjny, wciąż budzący skrajne emocje wśród osób zainteresowanych. Niektóre osoby wskazują na szkodliwość fluoru (jego nadmiar może bowiem spowodować fluorozę), inne zaś na jego korzystne działanie (prewencja próchnicy). Z całą pewnością fluor w pastach do zębów nie szkodzi, a może wspomóc utrzymanie zdrowego i pięknego uzębienia.

Zawartość fluoru w pastach do zębów

Jak fluor wpływa na zęby?

Ekspozycja na fluor jest niezwykle ważna szczególnie w pierwszych latach życia i ma istotny wpływ na zachowanie zdrowej jamy ustnej. Zostaje w ten sposób zapewniona ochrona wyrzynających się zębów mlecznych. W przypadku endogennego dostarczenia tego pierwiastka następuje jego wbudowywanie w strukturę zawiązków zębów stałych. To zaś powoduje ich większą odporność na próchnicę. Miejscowy mechanizm działania fluoru polega na:

  • hamowaniu demineralizacji szkliwa zębów;
  • sprzyjaniu procesom remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych;
  • zaburzaniu metabolizmu bakterii płytki nazębnej.

Charakterystyczne dla jonów fluorkowych jest duże powinowactwo do hydroksyapatytu szkliwa z wbudowywaniem się w jego strukturę w miejsce jonów hydroksylowych. Powstałe fluoroapatyty mają bardziej stabilną sieć krystaliczną i są odporniejsze na działanie kwasów.

Zawartość fluoru w pastach do zębów

To, czy pasta do zębów z fluorem będzie skuteczna, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych w niej związków fluorkowych, ich stężenia i biodostępności, czyli przyswajalności przez szkliwo. Przykładowo wykazano, że dodanie uwodnionej krzemionki jako środka abrazyjnego wpływa korzystnie na biodostępność jonów fluorkowych. Dziś dostępne w sprzedaży są fluorkowane pasty do zębów, zawierające nieorganiczne związki fluoru (np. fluorek sodu, fluorek cyny, monofluorofosforan sodu) lub organiczne (np. aminofluorki). Popularne są również płukanki, żele, lakiery, nici dentystyczne, wykałaczki i materiały do wypełnień, uwalniające jony fluorkowe.

Dla kogo pasty z fluorem?

Pasty zawierające standardową ilość jonów fluoru mogą być stosowane przez każdego. Fluor w takiej ilości jest bowiem bezpieczny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pasty korzystały nawet dzieci powyżej 3. roku życia. Oczywiście w przypadku dzieci czynność powinna być wykonywana pod czujnym okiem rodziców, którzy pilnują, aby dziecko nie połykało pasty.

Pasty z wyższą zawartością fluoru przeznaczone są przede wszystkim dla osób znajdujących się w grupie ryzyka wystąpienia próchnicy powyżej 16. roku życia. Są to głównie osoby noszące stały aparat ortodontyczny, cierpiące na kserostomię (suchość w jamie ustnej) oraz spożywające dużą ilość cukrów prostych.

Toksyczność fluoru

Toksyczność fluoru zależy od czasu ekspozycji na jego jony oraz stężenia tego pierwiastka. Efektem długotrwałej ekspozycji na wysokie stężenia fluoru jest tak zwana fluoroza, czyli choroba kości i szkliwa. W odniesieniu do zębów, najpierw pojawiają się białe plamki, po czym szkliwo ciemnieje i ostatecznie pęka. Warto wspomnieć, że fluor może działać toksycznie również na układ nerwowy, wątrobę, nerki i wiele innych narządów czy układów.

Już w 2003 roku Komisja Europejska opublikowała spis naturalnych składników obecnych w wodach mineralnych wraz z ich dopuszczalnym stężeniem. Maksymalna zawartość fluoru określono na 5 mg/l. W Polsce najwyższe dopuszczalne stężenie fluoru w wodzie przeznaczonej do spożycia lub celów gospodarczych wynosi 1,5 mg/l. Jest to więc granica bezpieczna i nie powodująca skutków ubocznych, w tym fluorozy. Również pasty do zębów posiadają odpowiednią ilość jonów fluorkowych, nie należy więc obawiać się o skutki uboczne. Jest to zawsze norma dla naszego organizmu, a nawet więcej – jest to ilość niezbędna do utrzymania zdrowia jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 9/2009.
  2. Chałas R., Maksymiuk P., Wpływ past do zębów o różnej zawartości fluoru na zmineralizowane tkanki zęba, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2018.
  3. Herman K., Czajczyńska-Waszkiewicz A., Kowalczyk-Zając M., Przywitowska I., Uwalnianie fluoru z past do zębów dla dzieci Oral B Stages i Blendi Gel, Dental and Medical Problems, 3/2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *