Krzywe zęby mleczne mogą utrudniać wzrost zębów stałych, przez co powinny być zawsze odpowiednio korygowane. W ich przypadku nie zakłada się aparatów ortodontycznych stałych, jednak stomatolog może zdecydować o stosowaniu wyjmowanych aparatów na zęby, zwykle zakładanych wyłącznie na noc. Postępowanie zależy od wielu czynników.
Krzywe zęby mleczne – przyczyny
Na przebieg wyrzynania zębów mlecznych wpływają zarówno czynniki miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Są nimi przede wszystkim:
- odżywianie kobiet w ciąży;
- odżywianie podczas karmienia piersią;
- żywienie dziecka;
- infekcje przebyte na etapie ciąży.
Proces wyrzynania się zębów mlecznych rozpoczyna się około 6. miesiąca życia dziecka. To, czy zęby mleczne urosną prawidłowo, czy w niewłaściwej pozycji, zależy natomiast w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych (kształtu i wielkości żuchwy i szczęki, wzajemnych stosunków tych kości w stawach skroniowo-żuchwowych), ale i nawyków w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Wykazano, że negatywnie na równy wzrost zębów wpływa choćby ciągłe i długotrwałe dawanie dziecku smoczka. Generuje to pewnego rodzaju ciśnienie w jamie ustnej i może wpływać na ustawienie zębów. Innymi czynnikami ryzyka są:
- wady wymowy;
- nieleczona próchnica zębów mlecznych;
- częste ssanie kciuka u niemowlaka;
- długie karmienie piersią;
- problemy z oddychaniem (w tym bezdechy senne).
Krzywe zęby mleczne – konsekwencje
Krzywe zęby mleczne znacznie utrudniają dbanie o higienę jamy ustnej, ponieważ uniemożliwiają dotarcie szczoteczki do wszystkich zakamarków i ciaśniej zlokalizowanych przestrzeni. Sprawia to, że ryzyko próchnicy i wielu innych chorób zębów wyraźnie wzrasta. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ próchnica zaliczana jest do najczęstszych występujących chorób jamy ustnej wieku dziecięcego.
Zobacz również: Najczęstsze choroby zębów.
Krzywe zęby mleczne mogą negatywnie wpływać na ustawienie obu łuków zębowych względem siebie, co z kolei oddziałuje na stawy skroniowo-żuchwowe. W przyszłości pojawić się może m.in.:
- bruksizm;
- ból stawów skroniowo-żuchwowych;
- migreny;
- przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Wielu rodziców bagatelizuje problem krzywych zębów mlecznych, twierdząc, że mleczaki przecież i tak w końcu wypadną, ustępując miejsca zębom stałym. Należy jednak zaznaczyć, że nieprawidłowe ustawienie sąsiednich zębów mlecznych może wywierać kompresję na tkanki dziąseł. Przyczynia się to do nieprawidłowego ustawiania się wyrzynających się zębów stałych. Innymi słowy, krzywe zęby mleczne grożą tym, że zęby stałe również będą rosły krzywo.
Krzywe zęby mleczne – leczenie
W przypadku krzywych zębów mlecznych najczęściej stomatolog dopasowuje do indywidualnych warunków zgryzowych aparaty wyjmowane, które swoim wyglądem mogą przypominać smoczek. Wkłada się je do ust najczęściej na noc, aby w tym czasie zęby mogły ustawiać się do przygotowanego łuku w związku z wywieranym przez niego ciśnieniem i naciskiem. W innych przypadkach stosuje się klasyczne aparaty ortodontyczne zdejmowane, czyli metalowe łuki, które wspierają prostowanie mleczaków, a które wkłada się w ciągu dnia i/lub nocą zgodnie z zaleceniami lekarza.
Co istotne, należy szczególnie zadbać o systematyczność. Jedynie codzienne stosowanie aparatów z jednoczesnym przestrzeganiem zaleceń da oczekiwane rezultaty. Takimi zaleceniami są m.in.:
- unikanie podawania dziecku butelki;
- pilnowanie, aby dziecko nie przygryzało ołówka czy kredek oraz aby nie ssało kciuka;
- uczęszczanie na terapię wad wymowy do logopedy, jeśli jest to konieczne;
- szczególna dbałość o higienę jamy ustnej poprzez zachęcanie dziecka do codziennego szczotkowana zębów.
Jako że krzywe zęby mleczne są bardziej narażone na kamień nazębny i próchnicę, należy wyjątkowo pilnować systematycznych higienizacji zębów, podczas których stomatolog przeprowadza m.in. piaskowanie zębów i fluoryzację zębów. Przy skrajnie ciasnym łuku zębowym może też zostać podjęta decyzja o ekstrakcji zębów, które są zbędne (choć jest to już ostatecznością).
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Herman P., Uracz W., Kopański Z., Brukwicka I. Wybrane zagadnienia z fizjologii zębów mlecznych i stałych – rola składników odżywczych, Journal of Clinical Healthcare 4/2016.
- Kaczmarek U., Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.