Nieleczona próchnica może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Chociaż jest to choroba dotykająca głównie dzieci, stanowi zagrożenie także dla osób dorosłych. Co warto wiedzieć o jej powikłaniach i skutkach, gdy nie będzie odpowiednio leczona?
Skutki nieleczonej próchnicy
Choroba próchnicowa stanowi współcześnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Mianem tym określa się chorobę zakaźną tkanek twardych zęba, polegającą na ich stopniowej demineralizacji szkliwa, co wiąże się z proteolitycznym rozkładem szkliwa przy udziale bakterii próchnicotwórczych. Czynnikami ryzyka próchnicy są przede wszystkim:
- dieta bogata w cukry proste;
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Jakie są najczęstsze konsekwencje nieleczonej próchnicy?
Zapalenie miazgi
Próchnicę głęboką dzieli się ze względu na zasięg zmian radiologicznych na głęboką i bardzo głęboką. W głębokich zmianach próchnicowych między ubytkiem a miazgą znajduje się zębina zbita lub twarda, podczas gdy bardzo głęboka zmiana próchnicowa penetruje całą grubość zębiny klinicznie i radiologicznie. Celem profilaktyki ekspozycji miazgi rekomenduje się, aby w trakcie leczenia próchnicy głębokiej opracowywać ubytek selektywnie lub etapowo. Jeśli próchnica nie będzie leczona, dojdzie w pewnym momencie do zapalenia miazgi zęba.
Zobacz również: Ile trwa leczenie próchnicy?
Zapalenie miazgi zęba pojawia się w momencie, w którym bakterie próchnicotwórcze przedostaną się przez uszkodzoną warstwę szkliwa i zębiny, docierając aż do silnie unerwionej i ukrwionej miazgi zęba. Tam namnażają się ze względu na idealne środowisko ku temu, aby następnie wywołać przykre dolegliwości. Pojawia się ostry, promieniujący ból zęba, nadwrażliwość zębów i nieświeży oddech. Jedyną skuteczną metodą leczenia zapaleń miazgi jest leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe.
Zobacz również: Czy leczenie kanałowe boli?
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zębów
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to stan zapalny rozwijający się wokół wierzchołka korzenia zęba. Pojawia się w momencie dotarcia w to miejsce bakterii patogennych, najczęściej w przebiegu nieleczonej próchnicy lub innych form ubytków zębowych. Wynika z namnażania się bakterii chorobotwórczych obecnych najpierw w komorze, a później w kanałach korzeni chorych zębów. Może do tego też predysponować opisane wyżej zapalenie miazgi.
Współcześnie większość przypadków leczy się kanałowo, choć jeśli także ten problem zostanie zbagatelizowany, może pojawić się konieczność ekstrakcji zęba, czyli jego usunięcia. Wszelkie bakteryjne stany zapalne mogą ponadto wymagać leczenia antybiotykami.
Zobacz również: Najczęstsze choroby zębów.
Zębopochodne zakażenia odogniskowe
Do grona zębopochodnych zakażeń odogniskowych zaliczyć można między innymi:
- bakteryjne zapalenie wsierdzia;
- bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego;
- kłębuszkowe zapalenie nerek;
- neuralgie;
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
- różnej postaci choroby krwi.
Jeśli nieleczona próchnica towarzyszy nam na co dzień, bakterie przedostają się do krwi, głównie w okolicach dziąsła, skąd mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Tym samym mogą trafić w dowolne miejsce w ciele, wywołując tam infekcję. Nierzadkie są też infekcje ogólnoustrojowe. Tego typu problemy są już bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i wymagają natychmiastowej terapii pod okiem specjalisty. Obejmuje ona przyczynowe leczenie próchnicy (a jeśli nie jest to możliwe – ekstrakcję zęba), a także odpowiednio dobraną antybiotykoterapię. Objawowo zwalcza się dolegliwości związane z zajętym układem organizmu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Turska-Szybka A., Grudziąż-Sękowska J., Olczak-Kowalczyk D., Czynniki ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa i indywidualna ocena poziomu ryzyka na podstawie CAMBRA, Nowa Stomatologia, 3/2011.
- Weyna E., Tomasik M., Choroby twardych tkanek zębów.
- Zieniewska I., Keller A., Rysiak E., Maciejczyk M., Zalewska A., Aspekt kliniczny, społeczny i ekonomiczny choroby próchnicowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 4 (49) 2016.
- Ulacha K., Nowicka A., Leczenie biologiczne nieodwracalnego zapalenia miazgi – czy to możliwe? Przedstawienie aktualnych zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Endodontów w odniesieniu do Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego, Nowa Stomatol 2022;27(1):39-47.