Czy leczenie kanałowe boli?

Spis treści

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy leczenie kanałowe boli. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu endodoncji, dlatego coraz więcej pacjentów stara się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Wśród nich krąży wiele mitów na temat bardzo silnego bólu podczas leczenia kanałowego, co jest jednak nieprawdą. Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu, nie ma więc prawa boleć.

Czy leczenie kanałowe boli?

Czy leczenie kanałowe boli?

Mity na temat leczenia kanałowego obiegły już wszystkie gabinety dentystyczne. Pacjenci już słysząc wzmiankę o możliwości leczenia kanałowego w pierwszej kolejności pytają o ból podczas zabiegu. To metoda, którą raczej każdy stara się omijać z daleka. Czy słusznie?

Leczenie kanałowe wcale nie musi boleć, o ile zostanie wykonane prawidłowo i z zachowaniem zasad higieny. To już nie te lata, kiedy czynności dentystyczne były bolesne i nieprzyjemne. Wraz z rozwojem medycyny rozwinęły się także metody postępowania leczniczego, które są skuteczne i mało bolesne. Samo leczenie kanałowe nie boli, ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu. Pacjent może odczuwać jedynie, że coś jest robione. Większy ból występuje przed leczeniem kanałowym, co wiąże się z infekcją silnie unerwionych tkanek zęba. Leczenie kanałowe ma na celu zlikwidowanie tego bólu i wyleczenie zęba. Nie należy się go więc obawiać, a wręcz przeciwnie – w razie konieczności sami powinniśmy chcieć udać się na takie leczenie.

W trakcie leczenia kanałowego dentysta usuwa miazgę zęba będącą źródłem dolegliwości (bez względu na to, czy jest ona żywa czy martwa). Następnie dokładnie oczyszcza kanały zęba. To właśnie miazga jest silnie unerwiona i odpowiada za ból zęba. Gdy dentysta ją usunie – ząb nie ma już podstawy, aby boleć.

Ból po leczeniu kanałowym

Podczas leczenia kanałowego naruszane są dobrze ukrwione i unerwione tkanki. Mogą być więc nieco nadwyrężone i potrzebują odrobiny czasu na dojście do siebie. Gdy zejdzie znieczulenie pacjent może odczuwać pulsujący ból związany z ingerencją w ząb. Dodatkowo wyleczony ząb może przez jakiś czas być bardziej wrażliwy na skrajne temperatury i ucisk. Dolegliwości te jednak stosunkowo szybko mijają, a my możemy cieszyć się zdrowymi zębami. Ból po leczeniu kanałowym można skutecznie minimalizować środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty oraz zimnymi okładami na policzek.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból zęba.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Aby leczenie kanałowe przebiegło prawidłowo, a efekty pokryły się z oczekiwaniami, należy przestrzegać wskazań i przeciwwskazań. Obecnie większość endodontów przyjmuje, że nie ma takich chorób ogólnoustrojowych, które stanowią przeciwwskazanie do podjęcia leczenia kanałowego zębów z chorą miazgą i zapaleniami w tkankach okołowierzchołkowymi. Istnieje jednak pewna grupa chorób, które mogą zaostrzać się w wyniku leczenia kanałowego – ich obecność jest więc względnym przeciwwskazanie. Są to:

  • choroby serca;
  • stany immunosupresji;
  • choroby stawów, zwłaszcza reumatoidalne w okresie zaostrzenia;
  • skazy krwotoczne;
  • przewlekła niewydolność nerek.

Leczenie kanałowe nie powinno być przeprowadzane u osób z gorączką oraz infekcjami.

Leczenie kanałowe na NFZ

Omawiane leczenie w niektórych przypadkach może być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gabinet mający podpisany kontrakt z NFZ ma obowiązek bezpłatnego wykonania leczenia kanałowego każdego zęba dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom w połogu. Darmowy zabieg dotyczy również osób dorosłych, o ile dotyczy to zębów od 1 do 3 (siekacze i kły).

Dokumentem uprawniającym do bezpłatnego leczenia kanałowego kobiet w ciąży jest karta jej przebiegu. W przypadku kobiet w połogu należy przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – zabieg przysługuje im do 42 dnia od momentu urodzenia dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Olczak K., Pawlicka H., Materiały i środki stosowane przez lekarzy dentystów podczas leczenia endodontycznego, Czasopismo stomatologiczne, 12/2008.
  2. Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo BESTOM, Łódź 2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *