Ile trwa leczenie próchnicy i jak dokładnie przebiega? Te pytania często zadają sobie zarówno rodzice udający się z dzieckiem do stomatologa, jak i pacjenci dorośli, którzy zwykle przez zaniedbanie zmagają się z tą przykrą chorobą. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że wcześnie rozpoznaną próchnicę można szybko wyleczyć.
Czy próchnicę można wyleczyć?
Próchnicę można wyleczyć wyłącznie wtedy, gdy pacjent odpowiednio wcześnie zgłosi się do stomatologa. Pierwszą czynnością jest dokładne oczyszczenie zębów oraz usunięcie płytki nazębnej zajętej procesem próchnicowym. Następnie zęby fluoryzuje się, aby zabezpieczyć je przed nawrotem choroby. Objawem, który z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na rozwój próchnicy, są małe białe plamki na szkliwie. To najlepszy moment na wizytę u stomatologa.
Zobacz również: Próchnica zębów mlecznych.
Zaawansowaną próchnicę usuwa się zwykle za pomocą leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba, gdy próchnica zajmuje jego większą część i nie ma możliwości wdrożenia alternatywnych, oszczędzających form leczenia.
Zobacz również: Próchnica korzenia.
Ile trwa leczenie próchnicy?
Wyleczenie próchnicy może nastąpić już podczas jednej wizyty. Wszystko zależy od ilości chorych zębów. Dokładne oczyszczenie pojedynczego zęba trwa około kilku minut. Zwykle próchnica dotyczy kilku zębów, dlatego wizyta trwa średnio godzinę. To czas niezbędny na wyleczenie zębów z próchnicy.
Należy jednak pamiętać, że postępowanie profilaktyczne trwa już przez całe życie pacjenta. Aby uchronić się przed nawrotem próchnicy i zadbać o zdrowie zębów, należy:
- raz w roku uczęszczać na higienizację zębów (piaskowanie zębów, skaling zębów, fluoryzacja zębów);
- codziennie dokładnie myć zęby, najlepiej z pomocą szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki sonicznej, które są dokładniejsze od szczoteczek do zębów manualnych;
- codziennie wykonywać nitkowanie zębów;
- unikać jedzenia słodyczy przed snem, gdy istnieje ryzyko, że zapomnimy umyć zęby, jak również ogólne ograniczenie spożycia słodyczy.
Natomiast, aby uniknąć próchnicy butelkowej (charakterystycznej dla małych dzieci) należy jak najwcześniej oduczyć dziecko zasypiania i ciągłego przebywania z butelką w buzi, zaś starszym dzieciom zaleca się wyeliminować karmienia nocne.
Znacznie dłużej zajmuje wyleczenie próchnicy zaawansowanej, gdy pojawia się konieczność leczenia kanałowego. Czas trwania wizyty zależy wówczas od ilości kanałów i stanu ogólnego jamy ustnej. Zabieg dotyczący jednego zęba może trwać nawet 1,5-3 godziny. O wybranej metodzie i wstępnym czasie leczenia zawsze informuje lekarz jeszcze przed rozpoczęciem działań.
Czy leczenie próchnicy boli?
Próchnica jest chorobą zębów związaną z silnym, promieniującym bólem (gdy dojdzie do zajęcia miazgi zęba lub do stanu zapalnego), obrzękiem, nadwrażliwością zębów i nieprzyjemnym zapachem z ust. Dlatego zawsze konieczne jest jej leczenie, które (bez względu na wybraną metodę) jest bezbolesne. Odbywa się bowiem w znieczuleniu miejscowym. Jeśli wykonywane było leczenie endodontyczne lub ekstrakcja, po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się delikatny ból i obrzęk, co jest reakcja fizjologiczną, szybko ustępującą.
Ile kosztuje leczenie próchnicy?
Leczenie próchnicy może odbyć się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Jednak ze względu na długi czas oczekiwania (nawet kilka miesięcy, co wiąże się z koniecznością życia w bólu i jest to niebezpieczne dla zdrowia) i konieczność dopłacania, wiele osób decyduje się na leczenie prywatne. Koszt opracowania jednego zęba wynosi średnio 100-200 zł. Leczenie kanałowe jednego zęba to koszt 400-1200 zł, w zależności od liczby kanałów. Istnieje możliwość leczenia kanałowego w ramach NFZ wyłącznie w odniesieniu do zębów przednich – I-III.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mielczarek A., Bołtacz-Rzepkowska E., Bagińska J., Chałas R., Kwiatkowska A., Hajdo A., Marcinkowska-Ziemak M., Próchnica zębów – zalecenia profilaktyczne i terapeutyczne. Stanowisko grupy roboczej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) ds. Zapobiegania próchnicy w populacji osób dorosłych, Nowa Stomatologia, 2/2017.
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.