Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym może stać się koniecznością, jednak w dzisiejszych czasach zawsze dąży się do tego, aby w miarę możliwości zachować wszystkie naturalne zęby. Głównie dlatego, że ich obecność jest kluczowa do zachowania prawidłowych warunków zgryzowych oraz równego uzębienia.
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym – na czym polega?
Zabieg ekstrakcji zęba (potocznie: wyrwanie lub usunięcie zęba) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Procedura może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od tego, który ząb musi zostać usunięty oraz w jakim znajduje się stanie. Pierwszym krokiem jest zerwanie więzadła mocującego ząb w zębodole, a następnie płynne wyrwanie zęba za pomocą specjalnych kleszczyków. Jednak przy zębach mądrości lub drugich zębach trzonowych bywa, że niezbędne jest fragmentowanie zęba, czyli podzielenie go na mniejsze części. Następnie każdą część usuwa się osobno. Dłutowanie zęba to z kolei usuwanie za pomocą chirurgicznego dłutka tych części zęba, które są mocno schowane pod dziąsłami, co jest częste np. w przypadku zębów zatrzymanych.
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym niczym nie różni się od ekstrakcji zęba w innych okolicznościach. Jeśli jednak stan zapalny wywołany jest bakteriami, zwłaszcza gdy jest rozległy lub ostry, pacjentowi przepisuje się dodatkowo antybiotyki. Procedura może trwać od kilku minut nawet do godziny, a zależy to głównie od rodzaju usuwanego zęba (czy znajduje się on z przodu łuku zębowego, czy może z tyłu, ile ma korzeni zębowych oraz czy jest to ząb mleczny, czy ząb stały).
Zobacz również: Antybiotyki w leczeniu endodontycznym.
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym – wskazania
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym wskazana jest zwłaszcza w tych przypadkach, gdy stan zapalny jest wyjątkowo ostry i nie reaguje na żadne inne metody lecznicze, a także, gdy ząb jest tak bardzo zainfekowany, że doszło już do jego martwicy. Wyrwanie zęba praktykuje się też przy stanach zapalnych trzecich zębów trzonowych (inaczej: ósemki lub zęby mądrości). Zazwyczaj ich codzienne czyszczenie jest utrudnione ze względu na umiejscowienie w łuku zębowym, a w większości przypadków zęby te nie są w pełni wyrznięte. Ich usunięcie nie wpływa w większym stopniu na warunki zgryzowe, dlatego ekstrakcja bywa rozwiązaniem z wyboru.
Zobacz również: Usuwanie ósemek.
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym – przeciwwskazania
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym nie powinna być wykonana, jeśli istnieje szansa na uratowanie zęba w inny sposób. Najczęściej możliwe jest wykonanie leczenia endodontycznego (inaczej: leczenia kanałowego). Polega na oczyszczeniu wszystkich kanałów zęba z zalegającej w nich miazgi zęba, ale i patogenów czy martwych komórek, a następnie na odkażeniu ich (tzw. zatruciu) i wypełnieniu medycznymi preparatami.
Warto też wymienić ogólną grupę przeciwwskazań do ekstrakcji zęba, a są to:
- silne zaburzenia krzepnięcia krwi;
- ciąża (jako przeciwwskazanie względne) – najlepiej poczekać z ekstrakcją do porodu, jeśli tylko jest to możliwe;
- opryszczka wargowa;
- gorączka;
- zaostrzenie ogólnoustrojowych lub układowych chorób przewlekłych;
- aktywna, ostra białaczka;
- wysokie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze krwi;
- skrajny niedobór żelaza.
Po ekstrakcji zęba należy bezwzględnie stosować się do zaleceń stomatologa. Istotnym postępowaniem jest unikanie silnego płukania jamy ustnej czy szczotkowania dziury po zębie, aby nie doszło do wystąpienia suchego zębodołu. Powikłanie to wiąże się z wypłukaniem lub naruszeniem skrzepu, co uniemożliwia gojenie się rany i stanowi punkt wyjścia wyjątkowo bolesnej infekcji.
Czy ekstrakcja zęba boli?
Ekstrakcja zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W dzisiejszych czasach pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych form znieczulenia, np. AMSA, dzięki czemu czynność ta jest bezbolesna, podobnie jak cały zabieg wyrywania zęba. U dzieci i pacjentów wyjątkowo wrażliwych można rozważyć nałożenie na dziąsło żelu znieczulającego, a dopiero później podanie właściwego znieczulenia igiełką. Istnieje też możliwość znieczulenia ogólnego, jednak tę formę praktykuje się niemal wyłącznie u dzieci niepełnosprawnych oraz przy rozległych i czasochłonnych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Grad P., Paruzel-Pliskowsksa A., Żegleń A., Pytko-Polończyk J., Przegląd wybranych atraumatycznych metod ekstrakcji, Nowa Stomatol 2019; 24(3):95-99.
- Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.