AMSA (znieczulenie podniebienne) jest jednym z częściej wykorzystywanych metod znieczuleń w stomatologii. Technika ta posiada wielu zwolenników i cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest skuteczna, bezbolesna i bezpieczna. Za pomocą zredukowanej dawki znieczulenia można znieczulić wiele zębów z jednego punktu wkłucia na okres około 1 godziny.
Specyfika znieczuleń AMSA
Kość podniebienna posiada porowatą strukturę (kanaliki odżywcze w strukturze kości zbitej), w efekcie czego jest to teoretycznie najlepsza okolica do deponowania znieczuleń. Jednak trudność w technice podawania oraz brak precyzji w kontrolowaniu ciśnienia dla tego typu znieczulenia sprawiają, iż znieczulenia podniebienne nie były wcześniej chętnie wykonywane. Współcześnie postęp medycyny sprawił, że AMSA wróciło do łask. Do największych zalet znieczulenia podniebiennego można zaliczyć między innymi:
- bezbolesność – znieczulenie dokonuje się bardzo szybko, jednym wkłuciem, które samo w sobie nie jest szczególnie odczuwalne;
- bezpieczeństwo – nie ma ryzyka powikłań ani skutków ubocznych;
- znieczulenie wielu zębów poprzez wykonanie tylko jednego wkłucia;
- możliwość zastosowania małej ilości środka znieczulającego przy zachowaniu dobrych efektów (duża wydajność);
- zachowanie sprawności mimicznej i brak odrętwienia warg u pacjenta.
Znieczulenia podniebienne wymagają jednak bardzo dużo precyzji i doświadczenia. Charakterystyczna budowa okolicy podniebienia powoduje, że znieczulenia wykonywane w tym miejscu są często uznawane przez pacjentów za bardzo nieprzyjemne i kojarzą się ze znacznym dyskomfortem. Duża spoistość błony śluzowej podniebienia, niewielka ilość lub brak tkanki podśluzowej wymagają szczególnej ostrożności podczas podawania znieczulenia, tak aby było ono skuteczne i niebolesne.
Zobacz również: Ekstrakcja zęba.
Znieczulenie podniebienne AMSA – przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań do znieczulenia podniebiennego typu AMSA zalicza się między innymi:
- specyficzne uwarunkowania anatomiczne, w tym bardzo cienka warstwa tkanek miękkich podniebienia;
- brak zdolności pacjenta do utrzymania szeroko otwartych ust przez 3-4 minuty;
- niektóre schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych.
Decyzję o odpowiednim rodzaju znieczulenia zawsze podejmuje stomatolog.
Objawy przy znieczuleniu podniebiennym
Jak wspomniano, znieczulenie podniebienne nie powoduje drętwienia warg czy języka, co ma miejsce przy znieczuleniach dziąsłowych. Mimo tego wiąże się z wystąpieniem różnych objawów, o których zawsze powinien zostać poinformowany pacjent. Jest to głównie uczucie napięcia i zdrętwienia tkanek podniebienia oraz zębów od siecznego przyśrodkowego do drugiego przedtrzonowego. W miejscu wstrzyknięcia obserwuje się zblednięcie tkanek (tzw. anemizację).
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malamed S., Kryst L., Znieczulenie miejscowe w stomatologii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2012.
- Hadzik J., Truty Z., Wujec I., Calaject – kontrolowane komputerowo znieczulenia miejscowe w stomatologii, Magazyn Stomatologiczny, 3/2015.
- Kołakowska A., Pigan A., Znieczulenie miejscowe u pacjentów w wieku rozwojowym, Nowa Stomatologia, 4/2019.