Jaki stolik zabiegowy do gabinetu stomatologicznego?

Spis treści

Stolik zabiegowy to ważny element wyposażenia gabinetu dentystycznego, który umożliwia transport narzędzi i sterylnych materiałów na niewielkie odległości. Ten mały, a zarazem niezwykle istotny sprzęt, pozwala na łatwą organizację pracy i zachowanie bezpieczeństwa podczas przewożenia sterylnych opatrunków oraz przyrządów medycznych. Wśród dostępnych produktów najczęściej występują stoliki zabiegowe z półkami metalowymi, szklanymi i chromoniklowymi. Jaki stolik medyczny najlepiej sprawdzi się w gabinecie stomatologicznym?

Jaki stolik zabiegowy do gabinetu stomatologicznego?

Metalowy stolik zabiegowy

Najtańszą, a zarazem najpopularniejszą opcją, jest metalowy stolik zabiegowy z półkami wykonanymi z tego samego materiału. Wybierając stolik, warto pamiętać o tym, by jego konstrukcja była malowana proszkowo – takie działanie sprawia, że produkt jest odporny na korozję, wilgoć, promienie UV i szeroki zakres temperatur (do 100°C), a przy tym wyróżnia się wysoką estetyką i gładką, pozbawioną pęcherzyków powietrza powierzchnią. Malowane proszkowo stoliki zabiegowe są najczęściej dostępne w kilku kolorach z palety RAL, zwykle w odcieniach szarości i srebra. Klasyczny stolik medyczny wykonany w całości z metalu to produkt, który wyróżnia się wysoką wytrzymałością i doskonałą ceną.

Stolik medyczny z półkami szklanymi

Kolejną opcją jest stolik na stelażu metalowym z półkami wykonanymi ze szkła hartowanego. To świetny wybór do gabinetów, w których liczy się nowoczesny design. Półki ze szkła hartowanego są nie tylko stylowe, lecz również niezwykle wytrzymałe. Optymalna grubość tafli szkła powinna wynosić 6 mm. Wiele osób rezygnuje z wyboru designerskiego stolika ze szklanymi półkami z obawy przed rozbiciem mebla. Warto więc zauważyć, że takie stoliki są niezwykle wytrzymałe i przystosowane do pracy w gabinetach. Co więcej, dzięki hartowaniu szkło jest odporne na rozbicia, a nawet jeśli do tego dojdzie, na powierzchni tafli powstanie mozaika o zaokrąglonych końcach, która nie stanowi niebezpieczeństwa.

Stolik zabiegowy z półkami chromoniklowymi

Ostatnim, a zarazem najdroższym rozwiązaniem, jest stolik medyczny z półkami wykonanymi ze stali chromoniklowej. To antykorozyjny materiał, który wykazuje wysoką odporność na działanie kwasów, substancji żrących i wysokich temperatur. Stal nierdzewna chromoniklowa to popularny materiał wykorzystywany do produkcji mebli medycznych, który wyróżnia się dużą wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Stolik zabiegowy chromoniklowy jest więc produktem najwyższej jakości, który posłuży na wiele lat użytkowania.

Różnica w cenie pomiędzy półkami metalowymi, szklanymi i chromoniklowymi to około 60-75 zł. Aby zwiększyć funkcjonalność stolika, można dobrać dodatkowe opcje, takie jak kółka jezdne z hamulcami (często w pakiecie) czy praktyczne miski na drobne odpady medyczne.

Jak zaaranżować gabinet przyjazny pacjentowi?

Przyjazny gabinet stomatologiczny to określenie, które najczęściej używane jest z myślą o najmłodszych pacjentach. Warto jednak pamiętać, że lęk przed dentystą odczuwają także dorośli pacjenci, dlatego dobrze jest zaprojektować wnętrze, w którym każdy będzie czuł się komfortowo.

Sercem gabinetu jest unit, który powinien stanąć w takim miejscu, by można było z łatwością umieścić obok niego stolik zabiegowy i krzesło lekarza. Należy zadbać o łatwy dostęp do narzędzi, ergonomiczne oświetlenie i wygodny fotel. W tym przypadku zwróć szczególną uwagę na rodzaj zastosowanej tapicerki, która powinna być wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Tapicerka fotela stomatologicznego musi być również odporna na płyny fizjologiczne i środki do dezynfekcji. Na rynku dostępne są już tapicerki z zaawansowaną technologią jonów srebra, które wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi, a tym samym zwiększają higieniczność gabinetu i bezpieczeństwo pacjenta. Fotel powinien być również wygodny, dlatego najlepszym wyborem jest produkt wypełniony odporną na odkształcenia pianką poliuretanową.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *