Jakie są najnowsze technologie stosowane w implantologii stomatologicznej?

Spis treści

Robotyka jako nowa technologia w implantologii stomatologicznej nowoczesnej medycyny nieustannie się rozwija. W każdej gałęzi medycyny pojawiają się nowe rozwiązania, mające na celu usprawnić przeprowadzanie zabiegów, diagnostykę i leczenie pacjentów.

Jakie są najnowsze technologie stosowane w implantologii stomatologicznej?

Stomatologia nie jest wyjątkiem. Wśród nowoczesnych technologii, które usprawniają pracę specjalistów zajmujących się implantologią stomatologiczną, wymienić można m.in. robotykę. Dzięki niej możliwe jest jeszcze dokładniejsze i bardziej precyzyjne tworzenie implantów. Robotyka, w połączeniu z chirurgią nawigacyjną, jest w stanie pomóc lekarzowi w przeprowadzeniu zabiegu implantacji, z większą niż do tej pory precyzją. Warto podkreślić, że im precyzyjniej założony zostanie implant, tym mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań. Zabiegi związane z implantologią stomatologiczną należą do dość złożonych procedur dentystycznych. Dlatego też, do ich wykonywania często wykorzystuje się pomoc nowoczesnej technologii, która ułatwia lekarzom dokładne wykonanie zabiegu.

Jakie jeszcze innowacje znajdziemy w branży implantologii dentystycznej?

Jedną z nowoczesnych technologii, o której nie sposób nie wspomnieć mówiąc o innowacjach dotyczących implantologii stomatologicznej, jest projektowanie komputerowe. Do tej pory, kiedy pojawiała się konieczność wstawienia implantu, niewielka utrata tkanki kostnej znajdującej się w szczęce, była praktycznie nieunikniona. Jednak dzięki wykorzystaniu projektowania komputerowego, pojawiła się możliwość przeprowadzenia zabiegu, bez konieczności usuwania kawałka kości. Za pomocą obrazowania cyfrowego możliwe jest stworzenie bardzo dokładnej kopii brakującego zęba. Projektowanie komputerowe jest dużo skuteczniejsze i bardziej dokładne, niż stosowane do tej pory dwuwymiarowe radiogramy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możliwe jest bardzo precyzyjne ustawienie protezy lub implantu, bez konieczności usuwania choćby malutkiego fragmentu kości.

Oprócz projektowania komputerowego warto wspomnieć również o stworzeniu specjalnej, antybakteryjnej powłoki, którą pokrywa się implanty dentystyczne. Nietrudno sobie wyobrazić zalety takiego rozwiązania. Kwas z pożywienia oraz drobnoustroje bytujące w jamie ustnej potrafią szkodzić nie tylko naturalnym zębom, ale również implantom. Na szczęście, dzięki antybakteryjnej powłoce znajdującej się na implantach, sztuczne zęby stają się bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników. Implanty nie mające specjalnej powłoki były stosunkowo trwałe. Jednak te, które zostają pokryte warstwą antybakteryjną, stają się zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne.

Kolejną, równie fascynującą i bardzo praktyczną innowacją, jest chirurgia sterowana komputerowo. Dzięki niej możliwe jest praktycznie idealnie precyzyjne umieszczenie implantu w łuku zębowym. Ogromna dokładność sprawia, że podczas operacji praktycznie nie istnieje ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek błędu. Jest to dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ dokładnie wykonany zabieg znacząco obniża ryzyko wystąpienia powikłań i komplikacji. Warto zaznaczyć, że technologia wykorzystywana w implantologii stomatologicznej jest cały czas rozwijana. Tendencje są takie, żeby zastosowanie zrobotyzowanych rozwiązanie stało się jak najbardziej powszechne. Dla komfortu i wygody pacjentów oraz lekarzy. Już teraz stosowane rozwiązania są imponujące i innowacyjne. Z czasem jednak powinny stać się one jeszcze bardziej nowoczesne i umożliwiające praktycznie całkowicie automatyczny proces wykonania i założenia implantu dentystycznego.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *