Difiodoncja

Spis treści

Difiodoncja to zjawisko dotyczące wyrzynania się dwóch pokoleń zębów – najpierw mlecznych, a następnie stałych. Stanowi więc fizjologię uzębienia ludzkiego. Wraz z pozostałymi cechami ludzkiego uzębienia stanowi pełny obraz tej struktury człowieka.

Difiodoncja

Charakterystyczne cechy uzębienia ludzkiego

Ludzkie uzębienie wykazuje 3 charakterystyczne cechy:

  • difiodoncję;
  • tekodoncję;
  • heterodoncję.

Heterodoncja odnosi się do zróżnicowania kształtu zębów i występuje u większości ssaków. Dzięki temu możemy wyróżnić kły, siekacze, trzonowce i przedtrzonowce, z czego każdy posiada nieco inną budowę. U ryb, płazów i gadów występuje homodoncja, czyli jednakowy kształt wszystkich zębów. Tekodoncja to inaczej osadzenie zębów w zębodołach szczęki i żuchwy. To także cecha typowa nie tylko dla człowieka, ale dla wszystkich ssaków. Natomiast difiodoncja to cecha wyłączna dla człowieka, dlatego wymaga odrębnej charakterystyki.

Co to jest difiodoncja?

Jak wspomniano we wstępie, difiodoncja jest zjawiskiem wyrzynania się najpierw zębów mlecznych, które następnie zastępowane są przez zęby stałe. Obejmuje więc dwie generacje zębów. Zęby mleczne – w ilości 20 – wyrastają między 4. a 8. miesiącem życia dziecka. Około 9. roku życia ulegają wymianie na 32 zęby stałe.

Dzięki temu są one wytrzymalsze, twardsze i stabilniejsze. Jednocześnie są dostosowane do rodzaju spożywanego pokarmu – każdy rodzaj zęba pełni nieco inną funkcję. Przykładowo, kły rozrywają pokarm, zaś siekacze na zasadzie gilotyny porcjują odgryzany pokarm. To niezwykle ważne, ponieważ ludzie są wszystkożerni. Potrzebują więc zarówno zębów rozcierających, jak i miażdżących i szarpiących.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczepańska-Górna K., Wykorzystanie odontologii w procesie identyfikacji osób, Warszawa 2018.
  2. Muniak P., Procesy wymiany zębów u wybranych grup ssaków w ujęciu ewolucyjnym, Problemy Nauk Biologicznych, 1/2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *