Heparyna

Spis treści

Heparyna jest organicznym związkiem chemicznym, w warunkach fizjologicznych będącym polianionem. To naturalny czynnik zapobiegający krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, działający hamująco na wszystkie jego etapy. Heparynę stosuje się powszechnie jako lek przeciwzakrzepowy, głównie w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Heparyna

Heparyna – działanie

Na początku warto zaznaczyć, że heparyna nie działa fibrynolitycznie, czyli nie rozpuszcza istniejących już skrzepów. Może jedynie zapobiegać powstawaniu kolejnych. Jako lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego podaje się go podskórnie lub dożylnie. Wówczas zaczyna działać już po kilkunastu sekundach.

Heparyna zapobiega przejściu protrombiny w trombinę, blokując jej działanie na fibrynogen poprzez aktywację antytrombiny. Jest to czynnik związany z osoczem krwi. Dodatkowo zapobiega agregacji płytek krwi (trombocytów) oraz ich przyleganiu do ścian naczyń krwionośnych. Jeśli zaczynają przylegać, tworzy się coraz większy zator na drodze krwi, uniemożliwiając jej swobodne krążenie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zablokowania światła naczynia, co jest sytuacją zagrażającą życiu. Heparyna chroni więc przed zakrzepami i zatorami, ponieważ jest wyłapywana przed ściany naczyń i zwiększa ich ładunek ujemny. W efekcie utrudnia przyleganie trombocytów, które preferują ładunek dodatni ścian naczyń.

Pozostałe działanie heparyny

Udowodniono, że heparyna nie tylko hamuje krzepnięcie krwi, ale i wykazuje wszechstronne działanie na organizm człowieka. Działa bowiem przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, immunosupresyjnie oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto może zmniejszać intensywność objawów łuszczycy, poprawiając kondycję skóry.

Leki z heparyną – wskazania

Jak wspomniano, heparyna jest głównym lekiem chroniącym przed nadmiernym krzepnięciem krwi. Wskazaniami do jej podania są przede wszystkim:

  • profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył głębokich i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych;
  • zakrzepowe zapalenie żył głębokich;
  • zator tętnicy płucnej;
  • niestabilna dławica piersiowa;
  • ostre obwodowe zatory tętnicze;
  • zabiegi w krążeniu pozaustrojowym;
  • hemodializa.

Heparyna znajduje zastosowanie również w diagnozowaniu i leczeniu ostrych oraz przewlekłych koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia, takich jak np. zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Co to jest heparyna drobnocząsteczkowa?

W lekach z heparyną często można spotkać się z pojęciem heparyny drobnocząsteczkowej. Co to jednak dokładnie oznacza? Cechą charakterystyczną takiej heparyny jest słabe powinowactwo do białek osocza, trombocytów, makrofagów czy komórek śródbłonka naczyń. W efekcie jest ona lepiej biodostępna i ma dłuższy okres półtrwania, dając korzystniejsze rezultaty medyczne. W przypadku iniekcji heparyny drobnocząsteczkowej, organizm przyswoi i wykorzysta aż 90% całości.

Leki z heparyną – przeciwwskazania

Nie zawsze heparyna może być podawana, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. W pierwszej kolejności należy wykluczyć przeciwwskazania, do których zaliczamy:

Decyzję o konieczności podania leku podejmuje lekarz prowadzący lub ratownik w sytuacjach nagłych.

Leczenie heparyną – skutki uboczne

Najważniejszym powikłaniem stosowania heparyny (podobnie jak innych leków przeciwkrzepliwych) są krwawienia. W trakcie podawania heparyny często obserwuje się skłonność do siniaczenia i podbiegnięć krwawych w miejscach wstrzyknięć. Nie jest to jednak wskazaniem do interwencji. Jedynie u 2-3% pacjentów mogą pojawić się groźne krwawienia wewnętrzne, takie jak np. krwawienia z przewodu pokarmowego czy krwawienia śródczaszkowe. Częstotliwość powikłań wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższa u pacjentów obciążonych chorobami współistniejącymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kałaska B., Mikłosz J., Sokołowska E., Mogielnicki A., Blaski i cienie współczesnej farmakoterapii antykoagulacyjnej, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 10/2016.
  2. Kołtowski Ł., Zasady stosowania leków przeciwtrombinowych w ostrych zespołach wieńcowych: heparyna niefrakcjonowana, heparyny drobnocząsteczkowe, bezpośrednie inhibitory trombiny, pentasacharydy, Choroby Serca i Naczyń, 2/2016.
  3. Jędrzejczak A., Doustne leki przeciwzakrzepowe, Poznań 2020.
  4. Windyga J., Powikłania leczenia przeciwkrzepliwego, Hematologia, 2/2010.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *