Intruzja zęba

Spis treści

Intruzja zęba to inaczej jego przemieszczenie wzdłuż osi długiej, w kierunku podstawy kostnej. Jest ono trudne nie tylko ze względu na złożoną biomechanikę, ale również na istniejące ryzyko resorpcji korzeni. Innymi słowy, jest to wtłaczanie do kości zbyt wydłużonych zębów.

Intruzja zęba

Na czym polega intruzja zęba?

Można ją wykonywać przy dobrze przygotowanym aparacie zawieszeniowym, znoszącym w trakcie fizjologicznego żucia nawet bardzo duże siły intruzyjne, ale krótki działające. Do wykonania takich czynności stosuje się zespół włókien Sharpeya i hydrodynamiczny aparat buforowy ozębnej. Tylko część włókien ulega naciągnięciu, a nacisk rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię zębodołu. Ta metoda leczenia polega na dostarczeniu siły, której celem jest wtłoczenie zębów wgłąb kości. Decyzja o wtłaczaniu łuku górnego czy dolnego powinna być podjęta na podstawie rozważań estetycznych.

Kiedy wykonujemy intruzję zębów?

Intruzja szczególnie wskazana jest u pacjentów ze zgryzem głębokim, uśmiechem dziąsłowym, wypukłym profilem i zwiększoną wysokością twarzy. To dobry i skuteczny sposób niwelacji nadmiernego nagryzu pionowego, co wykonuje się zarówno u pacjentów nastoletnich, jak i dorosłych. Intruzję zębów górnych lub dolnych uznaje się za stabilną metodę korekty niektórych wad ortodontycznych. Jeśli pozycja wargi górnej w spoczynku powoduje nadmierne eksponowanie dziąseł, zaleca się wtłoczenie zębów zlokalizowanych w łuku górnym. Przed rozpoczęciem leczenia należy mieć na uwadze, że eksponowanie zębów siecznych jest coraz mniejsze wraz z wiekiem.

Intruzję zębów wykonujemy również jako leczenie przedprotetyczne lub jako przygotowanie warunków do implantacji braków zębowych. O konieczności wykonania tej czynności stomatologicznej poinformuje lekarz.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Szarek A., Gronkiewicz K., Preprosthetic orthodontic treatment – intrusion and extrusion – literature review, 2019.
  3. Sntoszewska-Smith J., Kowala B., Atlas ortodoncji, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *