Kamienie Arkansas

Spis treści

Kamienie Arkansas to twarde, naturalne kamienie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z gór Ouachita. Wyróżniają się drobnym i gęstym ułożeniem ziaren, co bywa wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, również w stomatologii. Służą one m.in. do polerowania.

Kamienie Arkansas

Kamienie Arkansas – charakterystyka

Kamienie Arkansas to ceniony materiał polerski. Ten naturalny, twardy kamień charakteryzuje się bardzo drobnymi ziarnami. Dzięki jego dużej twardości oraz wysokiej gęstości rekomenduje się jego wykorzystanie do wykańczania krawędzi. Pomimo częstego używania, długo zachowuje swój właściwy kształt, jest przy tym dostępny w różnych odcieniach. Przeważnie spotyka się kamienie Arkansas białe, czarne i jasne przejrzyste. Uważa się, że złoża tych kamieni są już niemalże wyczerpane. Należy stosować je na mokro najlepiej ze specjalnym olejem.

Kamienie Arkansas – zastosowanie

Kamienie Arkansas znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i życia codziennego. Mogą służyć m.in. do ostrzenia i polerowania:

 • krawędzi nart i łyżew;
 • dłut;
 • noży;
 • narzędzi tnących i skrawających.

Ogromną popularnością cieszą się w stomatologii, gdzie są wykorzystywane do wykańczania szkliwa, kompozytów, ceramiki i cementów glasjonomerowych. Wykazują wysoki stopień bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka, nie niszcząc jego tkanek. Zastosowanie kamieni Arkansas w stomatologii można przedstawić następująco:

 • polerowanie powierzchni wypełnień;
 • szlifowanie i polerowanie powierzchni szkliwa;
 • ponowne wygładzanie kikutów, po preparacji wiertłem diamentowym;
 • uzupełnienia ceramiczne;
 • wypełnienia kompozytowe i wypełnienia kompomerowe;
 • kształtowanie struktury zęba;
 • stosowanie do cementów glasjonomerowych.

Ogromną zaletą kamieni Arkansas jest ich precyzja, stała wydajność szlifowania oraz wysoka stabilność krawędzi. Dodatkowo mogą one szlifować o niskim poziomie wibracji. Przed użyciem nakłada się je na specjalne narzędzia, np. turbiny czy kątnice.

Ile kosztują kamienie Arkansas?

Cena kamieni Arkansas nie jest wysoka. W stomatologii pojedynczy kamień kosztuje średnio 10-15 zł, głównie ze względu na niewielki rozmiar produktu. W stolarstwie kamienie mają większe wymiary – około 10 x 5 cm. Taka bryłka kosztuje średnio 200 zł.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Putri A., Hamid T., Triwardhani A., Comparison of Tungsten Carbide and Arkansas Stone For Adhesive Removal On Enamel Surface After Debonding Procedure, Indonesian Journal of Dental Medicine, 1/2018.
 2. Jota Instruments. Arkansas stone assortment.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *