Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Spis treści

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej? Wielu rodziców ma z tym ogromny problem i poszukuje wskazówek, które mogą ułatwić ten obowiązek i zwiększyć przyjemność codziennego mycia zębów. Podstawą jest jednak cierpliwość ze strony rodziców. Poniżej przedstawiamy wybrane propozycje.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

W momencie, gdy przychodzi pora wieczornego mycia zębów, rodzice powinni wykazać się cierpliwością i opanowaniem. Jeśli maluch tego nie lubi, z pewnością będzie się denerwował, uciekał i unikał łazienki, aby opóźnić konieczność mycia ząbków. Zadaniem rodziców jest wytłumaczenie mu, dlaczego codzienne mycie zębów jest tak ważne. Jak można dodatkowo zachęcić dziecko do mycia zębów?

1. Harmonogram mycia zębów

Rodzice mogą kupić lub wspólnie z dzieckiem przygotować harmonogram mycia zębów w postaci kalendarza ściennego. Powinien być kolorowy i zabawny, najlepiej z ulubionymi postaciami z bajek. Na takim kalendarzu dziecko będzie mogło odznaczać każdy dzień, w którym umyło ząbki. Zazwyczaj sama możliwość wykreślania kolejnych dni z kalendarza jest już dużą frajdą. Alternatywą są gotowe kalendarze w postaci zdrapki, po umyciu ząbków dziecko może samodzielnie zdrapać kolejne okienko.

2. Kolorowa szczoteczka i smaczna pasta do zębów

Dziecko powinno mieć własną, adekwatną do wieku szczoteczkę do zębów. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i manualne mogą mieć rozmaite kolory oraz kształty. Niektóre modele generują nawet melodyjkę. Dzięki temu mycie zębów będzie świetną zabawą i z pewnością ciekawszą alternatywą mycia zębów niż zwykłą szczoteczką. Do tego idealnie wkomponuje się smaczna pasta do zębów np. truskawkowa lub o smaku gumy balonowej. Należy pilnować, aby była to pasta przeznaczona dla dzieci, z zawartością fluoru.

3. Klepsydra z piaskiem

Jeśli dziecku dłuży się podczas mycia zębów, świetnym pomysłem będzie kupno klepsydry z piaskiem. Maluch będzie widział, ile czasu zostało mu do końca tej czynności i dzięki temu będzie mógł kontrolować sytuację. Dodatkowo sam fakt wprowadzenia tak oryginalnego elementu do codziennej rutyny może okazać się wystarczającym sposobem na to, aby dziecko samo chciało myć zęby.

4. Wspólne mycie zębów

Aby dziecko nie czuło się samotnie podczas mycia zębów, warto wykonywać tę czynność wspólnie. Jeśli dziecko ma rodzeństwo, najlepiej, aby wszyscy myli zęby w tym samym czasie. Jeśli nie, podczas tej czynności powinni towarzyszyć mu rodzice. Dziecko znacznie chętniej umyje zęby, jeśli czynność będzie przebiegać w wesołej, rozluźnionej atmosferze, w towarzystwie bliskich mu osób. Z pewnością nie będzie czuło się wtedy do niczego zmuszane.

5. Samodzielny wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej

Aby mycie zębów było przyjemniejsze dla dziecka, warto dać mu nieco swobody podczas wyboru akcesoriów do codziennej higieny jamy ustnej. Poczucie odpowiedzialności i możliwość takiego wyboru sprawi, że w zupełnie inny sposób podejdzie do swoich obowiązków. Rodzice powinni więc zabrać dziecko na zakupy i pozwolić mu wybrać: pastę do zębów, szczoteczkę do zębów i kubek na szczoteczkę.

6. Opowiadanie bajki podczas mycia zębów

Aby dziecko skupiło się na czymś innym, warto opowiadać mu ciekawe bajki podczas codziennego mycia zębów. Mniej kreatywni rodzice mogą skorzystać z gotowych książeczek, w których przedstawione są historyjki związane z myciem ząbków przez różne zwierzątka. Można również puścić dziecku piosenkę o myciu zębów. Co ważne, zazwyczaj trwają one około 2 minut, a tyle właśnie powinno trwać szczotkowanie zębów. Można zatem powiedzieć dziecku, że myje zęby do zakończenia się piosenki, co dodatkowo zawiera w sobie element kontroli czasu (podobnie jak w przypadku wspomnianej wcześniej klepsydry).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leaf M., Mycie zębów jest super, Wydawnictwo Esteri, Wrocław 2017.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *