Mięsień okrężny ust

Spis treści

Mięsień okrężny ust (łac. Musculus orbicularis oris) układa się dokoła szpary ust stanowiąc w efekcie podłoże warg. Należy do grupy mięśni otoczenia szpary ust, a dokładniej do grupy zwieraczy (jako jedyny mięsień w tejże grupie).

 

Jak przebiega mięsień okrężny ust?

Mięsień okrężny ust zbudowany jest z wielu różnych układów włókien. Delikatne wiązki prawego i lewego mięśnia mają swój początek w węźle mięśniowym kąta ust, po czym przebiegają łukowato aż poza linię pośrodkową wargi górnej i dolnej. Tam przeplatają się z włóknami strony przeciwległej. Następnie do tych czterech różnych części warg (utworzonych wyżej wspomnianymi włóknami) dołączają się liczne włókna mięśni sąsiednich, promieniście biegnących do szpary ust. Są to włókna:

  • dźwigacza kąta ust;
  • obniżacza kąta ust;
  • mięśnia jarzmowego większego;
  • mięśnia policzkowego.

Włókna mięśnia policzkowego zataczają charakterystyczne ósemki biegnące przez mięsień policzkowy i mięsień okrężny ust. Nie istnieją włókna, które otaczałyby dokoła całą szparę ust. Spotkać można tylko te, które obejmują odrobinę więcej niż połowę obwodu górnego lub dolnego.

Większość włókien ma swoje zakończenie w skórze, natomiast mniejszość – w błonie śluzowej warg. Oprócz pęczków okrężnych mięśnia okrężnego ust pojawiają się jeszcze nieliczne drobne promieniste włókna. Biegną one od skóry właściwej poprzecznie przez włókna okrężne do tkanki podśluzowej w pobliżu czerwieni warg. Napięcie tych włókien odpowiada za uwypuklenie się czerwieni warg.

Za co odpowiada mięsień okrężny ust?

Jak wspomniano na początku, mięsień okrężny ust należy do zwieraczy szpary ust. Działa antagonistycznie w stosunku do wszystkich mięśni promieniście biegnących w stronę warg, a przede wszystkim mięśnia obniżacza wargi dolnej i mięśni unoszących wargę górną. Skurcz wiązek zlokalizowanych bliżej szpary ust (część brzeżna) powoduje zwężenie wargi górnej i dolnej, a także skierowanie ich do wewnątrz. Natomiast podczas skurczu wiązek leżących dalej od szpary ust (część wargowa) ma miejsce wywinięcie warg na zewnątrz, np. jak do pocałunku.

Warga górna i dolna mogą pracować niezależnie od siebie. Mięsień okrężny ust jest także aktywowany podczas jedzenia czy picia. Odpowiada za charakterystyczny kształt warg.

Porażenie mięśnia okrężnego ust

Każde uszkodzenie gałązki nerwu twarzowego zaopatrującej omawiany mięsień powoduje porażenie mięśnia okrężnego ust po tej samej stronie. W efekcie kąt ust zwisa ku dołowi, przez co z ust może się sączyć ślina.

Unerwienie

Omawiany mięsień jest unerwiony za pomocą gałązek policzkowych nerwu twarzowego.

Unaczynienie

Unaczynienie omawianego mięśnia pochodzi od tętnicy wargowej dolnej oraz tętnicy wargowej górnej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *