Gryzak na ząbkowanie u dziecka – jak wybrać? Naturalny czy syntetyczny?

Spis treści

Ząbkowanie, czyli okres wyrzynania się pierwszych zębów u dzieci to trudny czas dla maluchów i ich rodziców. Dziecko w czasie ząbkowania jest drażliwe, niespokojne, często wybudza się w nocy i płacze. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy ząbkowania, warto podać niemowlęciu gryzak, który złagodzi ból i nieprzyjemne dolegliwości.

Gryzak na ząbkowanie u dziecka - jak wybrać? Naturalny czy syntetyczny?

Ból dziąseł i rozdrażnienie

Pierwsze ząbki pojawiają się u dzieci w różnym czasie, najczęściej około szóstego miesiąca życia. Zdarzają się jednak też maluchy, które ząbkują w wieku dwóch czy trzech miesięcy, a także takie, u których pierwsze ząbki pojawiają się dopiero około pierwszych urodzin. Każde dziecko przechodzi ząbkowanie w indywidualnym tempie i nie ma powodów do niepokoju, jeśli na pierwszy ząbek trzeba poczekać nieco dłużej.

Podczas ząbkowania dziąsła malucha są rozpulchnione, bolesne, a także mocno swędzące. Dziecko w tym czasie mocno się ślini, a także wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma w zasięgu małych rączek. Dolegliwości fizyczne przekładają się na samopoczucie maluszka – jest rozdrażniony, nerwowy, dużo częściej płacze. Ząbkowanie to również czas nieprzespanych nocy, ból i swędzenie dziąseł nie daje bowiem dziecku zasnąć. Gdy rodzic zauważa, że u jego pociechy rozpoczyna się bolesne ząbkowanie, sprawdzonym sposobem na dolegliwości i uśmierzenie bólu to gryzaki. Warto podawać je maluchowi za każdym razem, gdy zaczyna marudzić, ślinić się i wkładać do buzi inne zabawki.

Jak działa gryzak dla dziecka?

Gryzaki na pierwszy rzut oka wyglądają jak przyjazne, kolorowe zabawki. Ich główną rolą jest jednak pomoc dziecku w ząbkowaniu. Ich powierzchnia pokryta jest niewielkimi, delikatnymi wypustkami, które masują dziąsła, uśmierzają ból i łagodzą dyskomfort niemowlaka podczas ząbkowania. Masowanie dziąseł przyspiesza proces wyrzynania, skracając w ten sposób czas oczekiwania na kolejne ząbki. Gryzaki mają atrakcyjny wygląd, ciekawe kształty i przyjazne dla oka kolory, co sprawia, że maluchy chętnie po nie sięgają. A gdy odkryją, że gryzak po włożeniu do buzi przyjemnie masuje obolałe dziąsła, korzystają z niego przez cały czas.

Jaki gryzak – naturalny czy syntetyczny?

W sklepach z artykułami dla niemowląt i małych dzieci możemy znaleźć szeroki wybór gryzaków, nie tylko w różnych kształtach i kolorach, ale również wykonanych z różnego rodzaju materiałów: naturalnych lub syntetycznych. Wśród gryzaków naturalnych królują produkty wykonane z miękkiego drewna klonowego i bukowego, a także z naturalnego kauczuku. Gryzaki syntetyczne najczęściej są zrobione ze spożywczego silikonu, który jest trwały, bezpieczny, odporny na uszkodzenia, a także wyjątkowo delikatny w dotyku. Wybór gryzaka warto pozostawić maluchowi, który najlepiej będzie wiedział, który gryzak najbardziej mu się podoba i najskuteczniej załagodzi ból dziąseł. Zarówno gryzaki naturalne, jak i syntetyczne to produkty najwyższej jakości, dokładnie przebadane, posiadające niezbędne atesty i certyfikaty. Ich kształt pozwala na bezproblemowe włożenie do buzi, a jednocześnie stabilne trzymanie w ręce.

Ciekawą propozycją są gryzaki grzechotki, które mają zastosowanie nie tylko praktyczne, ale można się nimi również bawić. Są również gryzaki z zawieszkami, przydatne podczas spaceru – nie wypadną z wózka i nie trzeba się martwić o ich czyszczenie po kontakcie z podłożem. Dobrym pomysłem mogą być również gryzaczki z niewielkimi chusteczkami, które sprawdzą się w czasie intensywnego ślinotoku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby gryzak spełniał swoje zadanie, a jednocześnie nie stanowił żadnego zagrożenia dla malucha, wybierajmy produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, wykonane z bezpiecznych materiałów, wygodne w użytkowaniu i antyalergiczne. Nie zapominajmy również o tym, że każdy gryzak wymaga regularnego mycia i wyparzania, najlepiej kilka razy dziennie. Wszystko, co ma kontakt z dziecięcą buzią, powinno być dla malucha w stu procentach bezpieczne. Więcej informacji na temat ząbkowania znajdziesz na aptelia.pl.

Artykuł sponsorowany

Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *