Frenulektomia

Spis treści

Frenulektomia to zabieg polegający na chirurgicznym wycięciu wędzidełka wargi górnej, który stanowi często przyczynę diastemy prawdziwej. Wykonuje się go w sytuacjach hipertrofii wędzidełka, zwykle u dzieci.

Frenulektomia

Na czym polega frenulektomia?

Zabieg ten ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki międzyzębowej ze zmniejszeniem napięcia krańcowych włókien tkanki dziąsła. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a czas trwania czynności chirurgicznych jest bardzo krótki. Pacjent szybko wraca do pełnej sprawności, przy czym sam zabieg uznawany jest za bezpieczny – na ogół nie występują po jego wykonaniu żadne powikłania. Postęp medycyny sprawił, że frenulektomię wykonuje się dzisiaj za pomocą lasera, przez co całość jest bezkrwawa i komfortowa dla pacjenta.

W jakim wieku wykonujemy frenulektomię?

Nie określono idealnego wieku do wykonania zabiegu. Niektórzy twierdzą, że najlepiej jest poczekać do momentu całkowitego wyrznięcia się przednich zębów stałych, czyli do około 9. roku życia dziecka. Wówczas można także ocenić, czy powstająca diastema samoistnie się zamknie. Jeśli po osiągnięciu tego wieku diastema wynosi mniej niż 2,7 mm, należy wykonać zabieg. Jeśli jest większa, najpierw rozpoczyna się leczenie ortodontyczne, w przebiegu którego wykonujemy frenulektomię.

Postępowanie po zabiegu

Frenulektomia nie wiąże się ze szczególnymi zaleceniami pozabiegowymi. Jedne o czym należy pamiętać, to o stosowaniu zaleconych przez lekarza preparatów leczniczych, które przyspieszą rekonwalescencję, czyli gojenie się tkanek. Pacjent przez najbliższe dni musi liczyć się z ryzykiem delikatnego krwawienia. Zaleca się w tym okresie spożywanie płynnych i półpłynnych pokarmów.

Frenulotomia a frenulektomia

W przeciwieństwie do frenulektomii, frenulotomia polega wyłącznie na podcięciu wędzidełka języka, a nie na jego wycięciu. Zabieg jest więc jeszcze mniej inwazyjny. Najczęściej wykonuje się go u małych, kilkudniowych dzieci, które wykazują problemy z pobieraniem pokarmu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bednarz W., Autoreferat, Gorlice 2016.
  2. Stańczyk K., Ciok E., Perkowski K., Zadurska M., Ankyloglosja – przegląd piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 6/2015.
  3. Sioda T., Wędzidełko języka u noworodka – ocena neonatologiczna i zalecenia, Pediatria, 9/2012.
  4. Czernik J., Chirurgia dziecięca, Wydawnictwo UM Wrocław, 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *