Choroba Capdeponta

Spis treści

Choroba Capdeponta odnosi się do niecałkowitego rozwoju zębiny. Może występować jako odrębna jednostka chorobowa lub w zespole osteogenesis imperfecta (wrodzona łamliwość kości). Chorobę się dziedziczy, jest więc przypadłością wrodzoną. Szacuje się, że dotyczy 1 na 8000 żywych urodzeń.

 

Przyczyny choroby Capdeponta

Chorobę Capdeponta dziedziczy się autosomalnie dominująco. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców cierpi na chorobę, dziecko również będzie ją posiadało. Schorzenie wpływa zarówno na uzębienie mleczne, jak i stałe.

Jak objawia się choroba Capdeponta?

Choroba wiąże się z zaburzeniami rozwoju zębiny. Dotknięte nią zęby mają opalizujący, bursztynowy kolor i ciemnieją wraz z wiekiem. Ponadto mają tendencję do ścierania powierzchni siecznej i zgryzowej. Jeśli choroba występuje w przebiegu wrodzonej łamliwości kości dodatkowymi objawami są niebieskie twardówki, łamliwość kości oraz otoskleroza. Choroba Capdeponta to poważny problem estetyczny, który ponadto zwiększa podatność na próchnicę, osłabia funkcję zębów oraz powoduje częste urazy tkanki zębowej.

Choroba Capdeponta – leczenie

Lepsze rokowania występują wówczas, gdy chorobę diagnozuje się jeszcze na etapie zębów mlecznych. Cała terapia uzależniona jest od intensywności choroby. Zwykle jednak obejmuje leczenie protetyczne oraz metody stomatologii estetycznej. Stomatologia estetyczna zajmuje się eliminacją nieestetycznych zmętnień szkliwa. Jego hipoplazja zaś wymaga odbudowy materiałami złożonymi, na co ostatecznie nakłada się licówki. Niezwykle ważna jest profilaktyka próchnicy, w tym regularna fluoryzacja zębów.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sołtysiuk I., Marczuk-Kolada G., Osteogenesis imperfecta – podstawy diagnostyczne i możliwości leczenia stomatologicznego, Nowa Stomatologia, 4/2003.
  2. Pai A., Prasad S., Ramakrishna R., Capdepont’s Teeth – a Hereditary Dentin Defect. Case Report & Review, Int. J. Odontostomat., 6/2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *