Zapalenie tęczówki oka to dolegliwość o charakterze nawrotowym, która może rozwinąć się bez względu na płeć czy wiek. Nieleczona i bagatelizowana prowadzi nawet do trwałej utraty wzroku. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz okulista. Za najczęstsze przyczyny zapalenia tęczówki uznaje się różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, w tym reumatologiczne.
Zapalenie tęczówki – przyczyny
Zapalenie tęczówki to częsty objaw pozastawowy chorób reumatycznych, przede wszystkim spondyloartropatii, ale i innych chorób autoimmunologicznych, czyli wynikających z autoagresji. W ich przebiegu układ immunologiczny rozpoznaje własne, zdrowe tkanki jako obce i zaczyna je atakować, prowadząc do ich stopniowej autodestrukcji. Możliwymi, najczęściej diagnozowanymi przyczynami zapalenia tęczówki są:
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- choroba Stilla;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- reaktywne zapalenie stawów;
- młodzieńcze zapalenie stawów;
- twardzina układowa;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- zespół Sjogrena;
- nieswoiste zapalenia jelit;
- półpasiec;
- cukrzyca;
- śródmiąższowe zapalenie nerek;
- sarkoidoza;
- chłoniaki i inne nowotwory;
- gruźlica;
- łuszczyca;
- choroby zakaźne;
- przebyte zabiegi, zwłaszcza w okolicy narządu wzroku i twarzoczaszki;
- choroby przebiegające ze znacznym obniżeniem odporności, np. AIDS.
Tęczówka jest przednią częścią błony naczyniowej oka, czyli struktury anatomicznej składającej się z 3 części: tęczówki, ciała rzęskowego oraz naczyniówki. To właśnie tęczówka buduje przednią warstwę naczyniówki. W jej budowie anatomicznej wyróżnia się 4 części: nabłonek jednowarstwowy płaski, warstwę graniczną zewnętrzną, zrąb tęczówki oraz warstwę barwnikową. Stan zapalny może dotyczyć każdej z nich, najczęściej jednak rozprzestrzenia się, obejmując wszystkie składowe tęczówki. Warto wiedzieć, że u części pacjentów stan zapalny rozwija się bez konkretnej przyczyny. Wówczas mówimy o idiopatycznym zapaleniu tęczówki.
Zapalenie tęczówki – objawy
Podstawowym, stale występującym objawem zapalenia tęczówki jest ostry, kłujący lub piekący ból oka. Towarzyszy temu nadmierne łzawienie z oczu i światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło słoneczne. Wskutek rozwijającego się stanu zapalnego gałka oczna staje się zaczerwieniona. Innymi objawami są:
- zaburzenia widzenia, w tym niewyraźne i rozmyte widzenie;
- zniekształcenie źrenicy;
- zmiana zabarwienia tęczówki na zielonkawy lub delikatnie brunatny;
- zwężenie źrenicy;
- mroczki przed oczami;
- bóle głowy;
- uczucie ciśnienia w gałkach ocznych.
Dolegliwości bólowe nasilają się szczególnie wieczorem i nocą. Zapalenie tęczówki może mieć charakter ostry lub przewlekły. W postaci ostrej objawy pojawiają się niemal natychmiast i są wyjątkowo uciążliwe. Z kolei w postaci przewlekłej początkowo mogą się nie pojawiać – ból i zaczerwienienie nie występują, zaś utrata ostrości widzenia następuje bardzo powoli.
Diagnostyka zapalenia tęczówki
Zapalenie tęczówki diagnozuje się u okulisty. Konieczne jest podstawowe badanie wzroku (zwłaszcza jego ostrości), a także wykonanie badania w lampie szczelinowej (badanie dna oka). Jeśli przyczyny zapalenia tęczówki nie są znane, pacjenta kieruje się dodatkowo na badania krwi, po czym (w zależności od ich wyników) do specjalisty, np. reumatologa czy endokrynologa.
Zapalenie tęczówki – leczenie
Zapalenie tęczówki z reguły leczy się za pomocą farmakoterapii. Wdraża się miejscową aplikację glikokortykosteroidów, zwykle w postaci kropel do oczu, niekiedy także doustnie (przy ogólnoustrojowych stanach zapalnych i chorobach z autoagresji). Ze względu na nadwrażliwość na promieniowanie świetlne, aż do zakończenia kuracji należy nosić okulary słoneczne podczas wychodzenia na zewnątrz. Zabronione jest również przeciążanie wzroku, co ma miejsce np. podczas długiego czytania książek czy oglądania telewizji.
Bardzo ważna jest świadomość pacjenta, że zapalenie tęczówki ma charakter nawrotowy. W efekcie pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów po wyleczeniu zapalenia tęczówki jest wskazaniem do ponownej wizyty u okulisty.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bachta A., Tłustochowicz M., Rękas M., Szaflik J., Zapalenie tęczówki w przebiegu chorób reumatycznych, Reumatologia, 2/2012.
- Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.