Jak dbać o aparat na zęby?

Spis treści

Jak dbać o aparat na zęby? To pytanie zadają sobie wszyscy nowi posiadacze stałych aparatów. Prawidłowa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego wcale nie jest taka prosta. Wymaga więcej wysiłku i poświęconego czasu, jednak jest to konieczne. Zaniedbanie może doprowadzić do poważnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej i odroczyć uzyskanie prostych, zdrowych zębów.

Jak dbać o aparat na zęby?

Dlaczego warto dbać o aparat na zęby?

Aparat na zęby należy traktować jako część uzębienia, ponieważ będzie on znajdował się w jamie ustnej prawdopodobnie przez kilka lat. W jego zakamarkach gromadzą się resztki pożywienia i osad. Wraz z upływem czasu powstają bakterie, które produkują płytkę nazębną. To zaś prowadzi do powstawania między innymi:

Standardowe czyszczenie zębów – jak w okresie przez założeniem stałego aparatu – nie jest wystarczające do utrzymania właściwej higieny uzębienia. Aparat składa się z licznych elementów – klamerek, drutów i wyciągów, przez co bakterie mają znacznie więcej możliwości lokalizacji. Włosie zwykłej szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich tych miejsc i usunąć z nich płytkę nazębną.

Jak dbać o aparat na zęby?

Pada więc podstawowe pytanie – jak dbać o aparat na zęby, aby dokładnie oczyścić do z bakterii i resztek jedzenia? Jeszcze przed założeniem aparatu należy zakupić odpowiednie środki higieny i dowiedzieć się, jak z nich korzystać. Zawsze pacjent otrzymuje także instrukcję od ortodonty.

Szczoteczka

Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia zębów. Szczoteczki ortodontyczne posiadają charakterystyczne wyprofilowanie, czyli rowek na przebiegu włosia. Ich przekrój tworzy kształt litery „V”, przez co idealnie dopasowuje się do aparatu. Dobrze sprawdzą się także szczoteczki elektroniczne i soniczne, które są w stanie dotrzeć nawet do trudnych miejsc. Najgorszym wyborem jest zwykła szczoteczka do zębów. Na okres leczenia ortodontycznego najlepiej kupić którąś ze wspomnianych powyżej i cieszyć się zdrową jamą ustną.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Jest ono znacznie utrudnione ze względu na obecność drutów. Zwykłe użycie nici dentystycznej nie wchodzi w grę. Należy zakupić specjalne nici z usztywnianym końcem, których stosowanie będzie wygodne i proste. Dobrym pomysłem będzie również kupno szczoteczek międzyzębowych. Usuną one pojedyncze resztki jedzenia w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości umyć wszystkich zębów lub znajdujemy się poza domem.

Pasta do zębów

Podczas leczenia ortodontycznego można kupić dedykowane pasty do mycia zębów. Posiadają one odpowiednią konsystencję i likwidują problem nadwrażliwości zębów – tak częsty przy noszeniu stałych aparatów. Takie pasty posiadają w swoim składzie związki dodatkowo chroniące szkliwo przed uszkodzeniami, działające silnie przeciwbakteryjnie i odświeżająco. Nie poleca się korzystania z past wybielających, ponieważ posiadają składniki ścierające. Mogą uszkadzać części aparatu ortodontycznego i zwiększać nadwrażliwość zębów.

Specjalny wosk

Specjalny wosk stosowany przy noszeniu stałych aparatów nie tyle chroni sam aparat, co delikatne tkanki jamy ustnej. Bardzo często elementy są ostre, a nieprzyzwyczajone tkanki silnie reagują na ich obecność. Wówczas wystarczy rozgrzać odrobinę wosku w palcach i nakleić na wspomniane elementy. Chronimy tym samym policzki, wewnętrzne części warg i język przed skaleczeniem. Taki wosk należy zdejmować do jedzenia, jest produktem jednorazowym.

Lusterko dentystyczne

Niewielkie lusterko dentystyczne nie jest konieczne, ale z pewnością ułatwi dbanie o higienę jamy ustnej. Dzięki niemu, po wyszczotkowaniu zębów, można obejrzeć całą jamę ustną i sprawdzić, czy wszystkie zęby i części aparatu zostały dokładnie oczyszczone.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *