Zęby zrośnięte

Spis treści

Zęby zrośnięte powstają przez połączenie nadmiarem cementu korzeniowego korzeni zębów sąsiednich. Korony zębów pozostają prawidłowo ukształtowane, a anomalia dotyczy jedynie niewidocznych (ukrytych pod dziąsłem) części zębów. Szacuje się, że problem dotyczy 1% osób z uzębieniem mlecznym oraz do 0,1% osób z uzębieniem stałym.

Zęby zrośnięte

Powstawanie zębów zrośniętych

Jak wspomniano we wstępie, dokładną przyczyną wady jest nadmiar cementu korzeniowego. Zęby zrośnięte powstają wskutek połączenia dwóch zawiązków zębów w późnym okresie rozwoju. Obydwa zęby ulegają zrośnięciu w obrębie cementu korzeniowego w czasie tworzenia się korzeni zębów, jednak korony zębów wykształcają się oddzielnie. Zęby zrośnięte mogą być połączone ze sobą całą powierzchnią korzenia lub tylko jego częścią. Zrośnięcie może wystąpić między dwoma prawidłowymi, sąsiadującymi ze sobą zębami lub zębem prawidłowym i zębem nadliczbowym. W niektórych zespołach chorobowych, takich jak np. dyzostoza, zęby zrośnięte są uważane za typowy objaw.

Jeżeli do połączenia zawiązków zębów rozwijających się początkowo samodzielnie dojdzie we wcześniejszym okresie rozwoju, przed uwapnieniem koron zębów, tworzą się zęby zlane, inaczej określane mianem zębów zespolonych. W wyniku tego zęby łączą się w obrębie szkliwa i zębiny dwóch lub więcej położonych obok zawiązków zębowych. Częściej spotyka się je w uzębieniu mlecznym.

Jak rozpoznać zęby zrośnięte?

Zęby zrośnięte można zdiagnozować wyłącznie na podstawie badań obrazowych. Na zdjęciu rentgenowskim niemożliwe jest prześledzenie szpary ozębnej pomiędzy tymi zębami. Zaleca się więc wizytę u stomatologa, który wykona badanie RTG i oceni, czy leczenie będzie konieczne. W przypadku zębów zrośniętych mogą pojawiać się trudności podczas ekstrakcji jednego z nich.

Jak leczyć zęby zrośnięte?

Leczenie zębów zrośniętych zależy od wielu czynników. Jeśli problem dotyczy zębów mlecznych, najczęściej nie podejmuje się żadnych czynności leczniczych. Zęby należy obserwować i czekać, aż zostaną zastąpione zębami stałymi. Jeśli przy zębach stałych również pojawia się dolegliwość, rozpoczyna się leczenie. Zwykle stanowi ono połączenie metod chirurgicznych i ortodontycznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Iwanicka E., Gefrerer L., Popowski W., Rozpoznawanie i różnicowanie nieprawidłowości zębowych prowadzących do zaburzeń wyrzynania zębów na przykładzie zęba bliźniaczego – opis przypadku, Nowa Stomatologia, 1/2016.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *