Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Spis treści

Rodzaje wypełnień stomatologicznych wykorzystywanych u danego pacjenta zawsze powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od wielkości, typu i lokalizacji ubytku tkanki zęba. Istnieje wiele ich form, dlatego nie zawsze wybór jest prosty. Powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Rola wypełnień stomatologicznych

Wypełnienia stomatologiczne potocznie nazywa się plombami. Wypełniają ubytki spowodowane próchnicą lub urazami, przywracając zębom ich pierwotny kształt i strukturę. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tkanki twardej zęba procesem chorobowym bądź urazem mechanicznym, lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza to miejsce, dezynfekuje, osusza i wypełnia uzupełnieniem takim właśnie jak plomba. Jest ona następnie utwardzana lampą, dzięki czemu trwale łączy się z tkankami zęba.

Założenie plomby (szczelnie i dokładnie) jest kluczowym zabiegiem pozwalającym zachować dobrą kondycję i zdrowie całego zęba. Zapobiega ona bowiem wnikaniu bakterii do wnętrza zęba, co mogłoby prowadzić do infekcji lub większych problemów, takich jak zapalenie miazgi. Umożliwia też prawidłowe żucie i gryzienie, co jest istotne dla prawidłowych procesów wstępnego trawienia. Nowoczesne materiały, takie jak kompozyt, pozwalają na wykonanie plomb, które wyglądają naturalnie i dopasowują się kolorystycznie do zębów pacjenta.

Rodzaje wypełnień stomatologicznych stałych

W stomatologii wyróżnia się następujące rodzaje stałych plomb:

  • wypełnienie kompozytowe – najbardziej uniwersalne, o bogatej gamie odcieni, przez co można bez problemu dobrać je do każdego koloru naturalnego szkliwa. Zapewniają dodatkowo bardzo dobre przyleganie do niego. Umożliwiają szybką rekonstrukcję zęba. Są też przystępne cenowo, przez co nie stanowią nadmiernego obciążenia domowego budżetu;
  • wypełnienie amalgamatowe – amalgamat stomatologiczny stanowi stop srebra, miedzi, cyny, cynku i rtęci. Był kiedyś bardzo powszechną formą wypełnień, jednak w dzisiejszych czasach stracił na popularności ze względu na niskie walory estetyczne. Po jego nałożeniu i utwardzeniu robi się tzw. czarna plomba, czyli plomba znacząco różniąca się od okolicznych tkanek;
  • wypełnienie glasjonomerowe – popularne zwłaszcza u dzieci oraz u pacjentów dorosłych, u których ubytki w zębie nie mają znacznych rozmiarów. Ich dużą zaletą jest zawartość jonów fluoru, które dodatkowo chronią przed próchnicą. Niestety takie plomby wyróżniają się dość dużą kruchością i podatnością na odbarwienia, przez co nie są tak wytrzymałe w dłuższej perspektywie czasu, jak inne rodzaje uzupełnień. Nie nadają się one do wypełniania dużych ubytków;
  • wypełnienie porcelanowe – nadają się do uzupełniania zarówno małych, jak i dużych ubytków. Wyróżniają się wysoką trwałością i wytrzymałością, niestety jednocześnie są znacznie droższe od pozostałych rodzajów. Zapewniają jednak najlepszy efekt estetyczny ze wszystkich rodzajów plomb.

Każdorazowo plomba powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Zobacz również: Jaka plomba jest najlepsza?

Rodzaje wypełnień stomatologicznych tymczasowych

Poza wypełnieniami stałymi wyróżnia się także te tymczasowe. Zakłada się je na ubytek na kilka dni, do czasu, gdy lekarz założy wypełnienie stałe. Wszystko po to, aby do zęba nie przedostawały się bakterie, resztki jedzenia czy ślina. Wyróżnia się następujące rodzaje wypełnień stomatologicznych tymczasowych:

  • cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy – charakteryzuje się wysoką szczelnością, przez co stanowi dobre zabezpieczenie do czasu zakończenia leczenia. Ma też działanie antybakteryjne i przeciwbólowe;
  • światło- i chemoutwardzalne materiały na bazie tlenku cynku, dwutlenku krzemu i składników syntetycznych, np. dimetyloakrylanów – zapewniają najlepszą wygodę stomatologom, ponieważ zwykle sprzedaje się je w tubkach gotowych do bezpośredniego użycia;
  • gutaperki – substancje pochodzenia naturalnego, zbliżone parametrami do kauczuku;
  • fleczery – cementy cynkowo-siarczane, łatwe do zakładania i zdejmowania. One również zapewniają dobre przyleganie do tkanek zęba i chronią go przed bakteriami.

Materiały tymczasowe nie muszą być aż tak starannie dobrane, ponieważ i tak pełnią rolę chwilową. Po kilku dniach lekarz zdejmie je z ubytku w zębie i na to miejsce założy starannie dobrane wypełnienie stałe, które będzie znajdowało się w jamie ustnej przez kolejne lata.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *